"Depreme Hazırlıklı Olmak Gerekir"

Bingöl Üniversitesinde düzenlenen konferansa katılan Japon mühendis, olası bir depreme hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.
Bu haber 2018-04-16 17:36:30 eklenmiş ve 68 kez görüntülenmiştir.

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından "inşaat, deprem, iş sağlığı ve güvenliği" konulu konferans düzenlendi.

Enstitüler Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Japon yüksek mimar ve yüksek inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kentin deprem gerçeğine değindi. Bingöl'ün her zaman deprem riski bulunan bir şehir olduğunu ve olmaya devam ettiğini belirten Solmaz, öğrencilerin, Moriwaki gibi alanında güzel işler yapmış birinden istifade etmesinin son derece faydalı olacağını vurguladı.

Moriwaki ise deprem büyüklüğü, deprem şiddeti, Türkiye'de ve Japonya'da meydana gelen depremlerin istatistikleri, sebep olduğu sonuçlar ve benzerlikler ile farklılıklarının yanı sıra yer kabuğu hareketleri, Türkiye ile Japonya arasındaki yapı farkları ve depreme hazır olmak gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Türkiye'nin son yıllarda gerek yurt içinde gerekse uluslararası arenada inşaat sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğunu anlatan Moriwaki, "Eskiden en uzun asma köprüler denince akla ilk Japonya gelirdi. 2023 yılında ise dünyanın en uzun asma köprüsü Türkiye'de inşa edilecek." dedi.

"Olası bir depreme hazırlıklı olmak gerek"

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yayımlanan 2018 yılı deprem haritası üzerinden Bingöl'ün deprem tehlikesini aktararak, depreme karşı yapılabilecekleri sıralayan Moriwaki, "Özellikle iki fay hattının kesişim noktasında bulunan Bingöl, yakın bir tarihte iki deprem gördü. Bu depremlerde insanların depreme ne kadar hazırlıksız olduğu görüldü. Bina tasarımlarında ve yapımlarında deprem tehlikesi göz önüne alınmadığını gördük. Binalarda yapılan ucuz, yanlış kolon ve kiriş sistemleri, binaları daha da dayanıksız yapmaktadır. Binalar yapılırken farklı bağlantılar sağlanarak demirle güçlendirilmesi gerekiyor. Olası bir depreme hazırlıklı olmak için şimdiden hazırlıklı olmamız gerek. Bu önlemleri almak için sizin gibi mühendis arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Sağlam binalar yapmamız gerekir." ifadelerini kullandı.

 

Konferansa; Bingöl Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, Solmaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Y. Erdoğan, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayati Yüksel, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. (İLKHA)

ETİKETLER : bingöl "Depreme Hazırlıklı Olmak Gerekir"
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL haberleri
Köşe Yazarları
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Vefat & Baş sağlığı
  • Selahattin Çetinkaya

    04.02.2016 Tarihinde vefat etmiştir.Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
  • Şükrü DOĞU

    01.02.2017 Tarihinde Solhan Ak Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu'nun Amcası Şükrü Doğu Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine Başsağlığı dileriz.
  • Şefik HOCAOĞLU

    23.01.2016 Tarihinde vefat etmiştir.Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
    
© Copyright 2013 solhanhaber.com. Tüm hakları saklıdır.