Advert
Felcin En Yaygın Nedenlerinden Biri Sigara
Türkiye'de yılda on binlerce inme vakasının bulunduğunu belirten uzmanlar, felcin en yaygın nedenlerinden birinin sigara olduğuna dikkat çekiyorlar.
Felcin En Yaygın Nedenlerinden Biri Sigara

Türkiye'de yılda yaklaşık 200 bine yakın inme vakasının görüldüğünü belirten uzmanlar, ortalama 3 dakikada bir kişi inme geçirdiğini ve inme (beyin feci) ülkedeki ölüm nedenleri arasında 3'üncü sırada yer aldığını belirtiyor.

"29 Ekim Dünya İnme Günü" münasebetiyle açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, atriyal fibrilasyon (AF) ve sigara, inmenin en önemli risk faktörleri olduğunu ifade etti.

Beyin felci, beyin atardamarlarının herhangi bir nedenle tıkanması sonucu bireyin hareket, his ve/veya algılama yetilerinin bir kısmını ani olarak kaybetmesi olarak tanımlandığını söyleyen Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt, risk faktörleri hakkında önemli bilgiler verdi:

"Yaşlanma, cinsiyet, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), yüksek kolesterol düzeyi, aile hikayesi, hareketsiz yaşam tarzı, kilo fazlalığı, sigara kullanım gibi risk faktörleri kalp hastalığını hazırlayan başlıca etmenlerdir. İnme geçiren hastaların dörtte üçü 60 yaş civarındadır. İnme riski 60 yaş sonrasında her 10 yılda 2 kat daha artar. 55 yaş üzeri erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülür. Yaş ilerledikçe ötelenmiş risk nedeniyle inme oranı kadınlarda da artar. Daha önce geçirilmiş iskemik inme ve geçici inme sonrası tekrarlanma riski oldukça yüksektir."

"Sigarayı bırakanlarda ise inme riski beş yılda belirgin derecede azalır"

Uzun süren ciddi sakatlıklara yol açması nedeniyle, inmenin oluşumunu engellemenin tedavisinden daha fazla önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt şöyle devam etti:"Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve sigara inmenin en önemli risk faktörleridir.  Bununla birlikte yaşla birlikte artan atriyal fibrilasyon riski inmenin en önemli nedenlerindendir. Sigara iskemik inme riskini yüzde 25 ila yüzde 50 oranında artırır. Sigarayı bırakanlarda ise inme riski beş yılda belirgin derecede azalır."

"Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, içmeyenlere göre 2 ila 5 kat fazladır"

Sigaranın içerisinde 4 binden fazla kimyasal bileşik bulunduğunu belirten Kurt, "Bu kimyasalların 60'ı kanserojendir. Nikotin bağımlılık yapıcı etkisi dışında miyokardiyal fibrozis riskinde de artışa yol açabilmektedir. Katran ve karbon monoksit kalp hastalığından sorumlu başlıca kimyasallardır. Sigara kalp hastalıklarının başlıca sebebidir. Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, içmeyenlere göre 2 ila 5 kat fazladır. Sigara içenlerde içmeyenlere oranla atriyal fibrilasyon riski daha yüksektir. Sigarayı bırakanlarda ise bu oran azalmaktadır." dedi.

Atriyal fibrilasyon, inme riskini artıran önemli bir etken

Kurt, "Atriyal fibrilasyon erken ölüm ve kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür. İnmelerin yüzde 80'inin nedeni iskemiktir ve iskemik olanların en sık nedeni de atriyal fibrilasyondur. Kardiyovasküler hastalık kaynaklı her üç ölümden birinin nedeni sigaradır ve sigara içenlerde miyokard enfarktüsü ve kardiyak ölüm riski, içmeyenlerden daha yüksektir.” European Journal of Preventive Cardiology dergisinin temmuz sayısında yayınlanan ve sigara ve atriyal fibrilasyon ilişkisine dair ilginç bilgiler içeren çalışmaya değinen Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt, çalışmaya dair şunları söyledi: “Sigara içen ve daha önce sigara içmiş olan yarım milyon kişiyi kapsayan bu çalışmada sigara içenlerin atriyal fibrilasyon riskinde, hiç içmeyenlere oranla yüzde 32 oranında artış gözlenmiştir. Bu çalışmada ilginç olarak, içilen sigara sayısıyla atriyal fibrilasyon sıklığı arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Günlük 10, 20, 30 tane sigara içimiyle, atriyal fibrilasyon sıklığında sırasıyla yüzde 17, yüzde 32 ve yüzde 45 artış gözlenmiştir. Ayrıca sigara içenlerde alkol alımı ve kötü beslenme de atriyal fibrilasyon riskini artırabilen diğer faktörlerden sayılabilir." ifadelerini kullandı.

Kurt son olarak, inme riskinin önlenmesinde yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, atriyal fibrilasyon gibi en önemli kardiyovasküler risk faktörlerini kontrol altında tutmak ve sigarayı bırakmamın önemli olduğunu kaydetti.
(İLKHA)

Kategori: SAĞLIK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert