Advert
"Guldar Domatesi" İçin Coğrafi İşaret Adımı
Bingöl Üniversitesi, Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü Guldar domatesi için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma kapsamında Ziraat Fakültesinde domates tat testi gerçekleştirildi.


Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi ve Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü Guldar domatesi için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma kapsamında Ziraat Fakültesinde domates tat testi gerçekleştirildi.

 

Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen domates tat testinde, Bingöl ili sınırları içerisinde iki farklı lokasyonda yetiştirilen 7 adet domates çeşidinin tat testi jüri tarafından gerçekleştirildi.

 

Guldar domatesinin coğrafi işaret alması için gerçekleştirilen tat testi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kağan Kökten, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, Bingöl Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Çapak, Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan, Bingöl İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, akademisyenler ve çiftçilerin de aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi.

 

Guldar domatesinin lezzet açısından dünyanın en önemli tatlarından biri olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Türkiye’de en fazla domates üretimi sırayla Antalya, Bursa, Manisa, İzmir ve Mersin’de yapıldığını belirterek, ancak, lezzet bakımında Bingöl Guldar domatesi olağanüstü bir tatta sahip olduğunu dile getirdi.

 

Taşkesen, “Keşfedilmemiş Guldar domatesi ile birlikte Bilecik Çaltı domatesi de önemli bir lezzete sahiptir. Bu olağanüstü lezzetin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması için ilk adımı atıyoruz. Mesela dünyanın en zenginleri Bilecik Çaltı’dan sürekli domates siparişi verip özel mutfaklarında tüketiyorlar. Çaltı domatesi nispeten de olsa biliniyor. Bingöl Guldar domatesi gibi güzel bir lezzet neden daha güzel bir şekilde tanıtılmasın ki. Ziraat Fakültemiz öncülüğünde Bingöl Üniversitesi olarak bütün gayretimizle Guldar domatesine coğrafi işaret verilmesi için çalışacağız.” dedi.

 

Proje hakkında bilgi veren Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, yerel tohumların kayıt altına alınması ve korunmasının önemli olduğunu belirtti.

 

Bu bağlamda yürütülen arazi ve laboratuvar çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Özbay, “Araştırma sonuçlarının rapor ve yayın haline dönüştürülecek. Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte, Bingöl ile özdeşleşen Guldar domatesi için coğrafi işaret alınması noktasında girişimlerimizi de başlatılacağız.” şeklinde konuştu. 

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-