Advert
Solhan’da Ölçü ve Tartı Aletleri Denetlendi
Solhan Zabıta personeli ile Bingöl Belediyesi Ölçü ve Ayar görevlileri, ilçemizde bulunan işletmeleri kontrol ederek ölçü ve tartı aletlerini denetledi.
Solhan’da Ölçü ve Tartı Aletleri Denetlendi

İşletmelere ait ölçü ve tartı aletlerini denetleyen Zabıta Memuru Mehmet İşeri ile Bingöl Belediyesi Ölçü Ayar Memuru Ersin Alaskan, periyodik olarak muayene yapılması gereken ölçü ve tartı aletleri için İlçemizde bulunan işyeri sahiplerinin 28 Şubat 2021’ye kadar beyanname vermesi gerektiğini bildirdi.

Görevliler tarafından yapılan açıklamada, ticaret gereklerine ve kamu yararına uygunluk sağlanması açısından her türlü ölçü ve tartı aletlerinin doğru ve ayarlı bir şekilde kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla uygulamaya konulan 3516 Sayılı Ölçü Ayar Kanunu’na göre ölçü ve tartı aletlerinin belli aralıklarla muayenelerinin yapıldığı belirtildi. 

2 Ocak itibariyle başlayan muayene süresinin 28 Şubat 2021’de sona ereceği belirtilen açıklamada, işletme sahiplerinin belirlenen tarihler aralığında Solhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiği vurgulandı.

İdari Para Cezası Kesilecek 

Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’nda yer alan kuralları yerine getirmeyenlere cezai ve idari cezalar uygulanacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’na göre damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere idari para cezası verilmekte ayrıca ölçü aletlerine el konulmaktadır. Aynı zamanda doğru olmayan ölçü aletleri kullanan kişilere ise idari para cezası verilmekte ve ölçü aletine el konulmaktadır. Damgalanmamış ölçü ve ölçü aletlerini satan, satışa arz eden veya ticari ilişkilerde kullanan bir kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmakta; ayarın doğru olmadığını bildiği halde aletle ölçü yapan ve bu suretle haksız menfaat temin eden kişi Türk Ceza Kanunu’nun dolandırıcılık suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılmaktadır.” 

Açıklamada, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Grup Merkezi tarafından yapılacak periyodik muayenede, ölçü aleti kullanan kişilerin ölçü, ölçü aletlerinin cinsi, markası, numarası ve kapasite bilgilerini de yanında bulundurmaları gerektiği belirtildi.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-