Advert
as

SOLHAN’DA 15 TEMMUZ’U ANMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

SOLHAN’DA 15 TEMMUZ’U ANMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ıncı yıl dönümünde Solhan Kaymakamlığı tarafından anma etkinliği düzenlendi. Solhan Kaymakamlığı tarafından organize edilen 15 Temmuz’u anma etkinliği Belediye çay bahçesinde düzenlendi.

15 Temmuz anma programı kapsamında ilk olarak kabir ziyaretleri, Cuma namazından önce de okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlidi şerif okundu.

Akşam namazı sonrasında Solhan ulu camii önünde bir araya gelen kurum amirleri, vatandaşlar ile onlara atlarıyla eşlik eden Solhan Atlı Spor Kulübü üyeleri Solhan Belediye çay bahçesine kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

15 Temmuz akşamı saat 20:00’da Belediye bahçesinde düzenlenen programa; Kaymakam Muhammed Çetin, Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Kübra Adanur, kurum amirleri, siyasiler,  sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Solhan Şehit Seyithan Özdemir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Personeli Ayşegül Busar’ın yaptığı program, saygı duruşu ve istiklal marşının akabinde İlyas Çaptuğ Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

15 TEMMUZ’U ANLAMAK İÇİN, BU TOPRAKLARDAKİ BİN YILLIK MÜCADELEMİZE BAKMAMIZ GEREKİR
Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız: “Bugün devlet ve millet olarak hayatımızda gördüğümüz en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz darbe girişiminin 6’ıncı yıldönümüdür. Bu müstesna günde bir yandan milletimizin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin üzüntüsünü birlikte yaşıyoruz. Allah’ın yardımı ve milletimizin cesaretiyle başarısızlığa uğrattığımız darbe girişimi sırasında hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit olan 252 insanımıza yüce mevla’dan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Her kesimden vatandaşımızla, polisimizle, askerimizle darbe gecesi şehitler kervanına katılan 252 kardeşimizin tamamının ismi tarihimize ve kalbimize silinmemek üzere kazınmıştır. Kahramanca verdikleri mücadelede gazilik ünvanıyla şereflenen vatandaşlarımıza da rabbimden sağlık, huzur ve afiyet diliyorum. O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara saldırganların yöneldiği her yere akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımızı sunuyoruz. Hayatının baharındaki körpe fidanlardan, bastonuna yaslanarak adeta uçarcasına hainlerin üzerine yürüyen aksakallı büyüklerimize kadar bu mücadeleye katılan insanlarımızın hiçbiri asla unutulmayacaktır.
15 Temmuz’u anlamak için, bu topraklardaki bin yıllık mücadelemize bakmamız gerekir.
15 Temmuz’u anlamak için, Malazgirt’ten beri vatanımızın her karış toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu bilmemiz gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması vesilesiyle bir kez daha hayırla yad ettiğimiz İstanbul’un fethinin manasına vakıf olmak gerekir.
15 Temmuz’u anlamak için, darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemizi ve milletimizi nereye sürüklemek istediklerini kavramamız gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, milletimize diz çöktürme, devletimizi ele geçirme, ülkemizi parçalama gayretlerinin gerisindeki sinsi projeyi görmek gerekir. Milletimiz eşsiz irfanıyla darbenin ilk saatlerinden itibaren işte tüm bu gerçekleri görmüş ve hemen harekete geçmiştir. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla her kesimden her meşrepten insanıyla Türk milleti ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bin yıldır hep süre geldiği gibi, bugün de yerin üstündeki yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye’nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir. Milletimizin her bir ferdi, ezanı, bayrağı, özgürlüğü ve geleceği için gerektiğinde yenilmez birer kahramana dönüşebileceğini ispatlamıştır. Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır. Tanka yumruk, savaş uçağına levye fırlatan, namluya alnını dayayan bir milletin önünde kim durabilir? İnşallah bundan sonra da aynı inanç ve ruhla ülkemize sahip çıkacak, birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü o gece yaşadığımız kutlu kucaklaşmayı bize ilelebet hatırlatacaktır. Bir kez daha 15 Temmuz gecesi dar-ül-beka’ya uğurladığımız yiğitlere  Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum. Rabbim bir daha  bu millete 15 Temmuz’lar yaşatmasın diyorum. Sizlere sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

HAİNLER, MİLLETİMİZİN SARSILMAZ AZMÎ, VATANSEVERLİĞİ VE KAHRAMANLIĞI İLE HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI ALMIŞTIR

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı yapan Kaymakam Muhammed Çetin: “Aziz Solhanlı hemşehrilerim; Altı yıl önce bugün FETÖ/PDY terör örgütü ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin özgürlüğünü hedef alan bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu terör örgütünün üyeleri devletimizin milleti ve memleketi müdafaa etmek için kendilerine verdiği silahları bu aziz millete karşı kullanarak 252 vatandaşımızı şehit etmişlerdir. FETÖ terör örgütünün bu kalkışması karşısında aziz milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla genç yaşlı, kadın erkek demeden sokaklara ve meydanlara çıkarak tankların ve tüfeklerin karşısında tek yürek olmuş ülkemizi ve demokrasimizi muhafaza etmişlerdir. Bu millet kutsal değerleri ve vatani uğruna verdiği destansı mücadeleleri tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmaya her zaman muktedir olmuştur. Devlet kurumlarına sızmış hainler ordusu ise aziz milletimizin sarsılmaz azmî, vatanseverliği ve kahramanlığı ile hak ettiği karşılığı almıştır. 15 Temmuz destanı ile aziz milletimiz demokrasi inancını ve kendi iradesi üzerinde hiçbir güç tanımadığını, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için her daim kararlılıkla mücadele edeceğini, bütün dünyaya ilan etmiş ve göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününde ebediyete uğurladığımız tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle, kahraman gazilerimizi ise şükranla yâd ediyor, siz değerli hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.
Programda 15 Temmuz kahramanlık ödülü alan Sincan Gençlik Spor Müdürü Nafiz Çapın, 15 Temmuz gazileri Serhat Polat ile İdris Kaya da selamlama konuşması gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında düzenlenen koşu da dereceye giren sporcular ödüllendirildi. 

İlçe Müftüsü Eyüphan Toprak’ın 15 Temmuz'da şehit ve gazileri için ettiği duadan sonra program sinevizyon gösterimleriyle devam etti. 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum