Advert
as

BİNGÖL BAL ARISI ISLAH ÇALISTAYI YAPILDI

BİNGÖL BAL ARISI ISLAH ÇALISTAYI YAPILDI

Bingöl Üniversitesi, Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Bingöl Üniversitesi Sürdürülebilir Arıcılık Ekosistemi ve Bingöl Bal Arısı Islah Çalıştayı gerçekleştirildi.

Bingöl Üniversitesi sürdürülebilir arıcılık ekosistemi ve Bingöl bal arısı ıslah çalıştayı bugün Bingöl üniversitesi Fuat Sezgin konferans salonunda gerçekleşti.

 Çalıştaya Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  konuşmacı olarak ise Tarım ve Orman Bakanlığı Kanatlı ve Arıcılık Dairesi Başkanı İslam Köse, Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güler, Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Şahinler, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karabağ, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Gül, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Murat Cengiz, Türkiye Biyolog Derneği Başkanı Dr. İhsan Soytemiz, Bingöl Üniversitesi öğrenim görevlisi Nevzat Çağlayan katılım gösterdi.

 Türkiye'de arıcılıkla ilgili merkezlerin ilk kez Bingöl üniversitesinde kurulduğuna dikkat çeken Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “ Arıcılıkla ilgili faaliyetlerimiz iyi gidiyor, paydaşlarımızla birlikte bu süreci çok iyi yönetiyoruz. Yapılacak çok çalışma var. Islah çalışması da bunlardan bir tanesi. 4,5 yıl önce arkadaşlar birlikte Kara cehennem tarafında bir yer vardı. Orada bir arıcımızın arılarını görmüştük. Hiç bir yere taşınmamış, oraya has olan arılardı. Oradan alınan numuneler arkadaşlarımız tarafından Ankara'ya gönderildi. Bingöl’e has arılar olduğu oraya konuldu. Ve böylece süreç başladı, arkadaşlarımız desteği ile süreç devam ediyor. İnşallah belli bölgelerde arılar ıslah edilir ve korunur. Bingöl’ün şartlarına uygun çok daha verimli hale getirilir. Bugün ki seminerde bunun bir sonucudur. İnşallah sonuçları da güzel olur.”

 Daha sonra Uluslararası yarışmalarda Bingöl’ü temsil eden ve çeşitli dereceler elde eden firma ve arıcılara plaketler takdim edildi.

 FRANSA PARİS BAL YARIŞMASINDA ÖDÜL ALAN ARICILAR;

Platiun bal ödülünü alan Bingöl İli Arı Yetiştiriciliği birliği başkanı Mehmet Ali Aba’ya plaketini Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak takdim etti.

 Altın bal ödülünü alan Bingöl Çapakçur bal adına Fikri Üzer’e plaketini Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan çiftçi takdim etti.

 Altın bal ödülünü Şenli Bal adına Turgay Şenli aldı. Altın bal ödülünü alan Göl Bal Adına Bedri Sağdıç’a plaketini Tarım Ve Orman Bakanlığı Kanatlı Ve Arıcılık Dairesi Başkanı İslam Köse takdim etti.

 İNGİLTERE LONDRA BAL YARIŞMASINDA ÖDÜL ALAN ARICILAR;

Altın bal ödülünü alan Binbal adına Abdurrahman Atalay’a plaketini Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin takdim etti.

Altın bal ödülünü  Bingöl Çapakçur bala adına Sedanur Özpolat aldı.

 2017 YILI APİMONDİA DÜNYA YARIŞMASINDA ÖDÜL ALAN ARICI;

2017 yılı Apimondia bal yarışmasında Dünya ikincilik ödülü alan Mücdettin Çakan’a Plaketini Bingöl Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay takdim etti.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum