Eşmetaş’ta Kutlu Doğum Etkinliği
Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Çağrı-Der, Eşmetaş Köyünde Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.
Eşmetaş’ta Kutlu Doğum Etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, Eşmetaş (Vesimerg) Köyünde “Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (s.a.v)” temalı kutlu doğum etkinliği düzenledi.

 

Program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Daha sonra İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirilirken, mevlithanlar tarafından Mevlid-i Şerif okudu.

 

Programda konuşma yapan Abdulhakim Ayık Hoca,“Bugün dünyada ümmet coğrafyasında niçin barış ve adalet yok? Çünkü bugün ümmeti idare edenler fakirliği yoksulluğu yetimliği öksüzlüğü ve adaletsizliği yeterince kavrayamadıkları içindir. Allah-u Teala Resulünü özel olarak seçmiş ve yetiştirmiştir. Yaşadığı dönemdeki zulme çarpıklıklara bir şeyler yapması için özel olarak seçmiştir bu tesadüf değildir. Allah-u Teala onu seçerken şunu göz önüne sermiştir. ‘Benim resulüm yetim olacak babasızlığın ne olduğunu bilecek, benim resulüm öksüz olacak anneliğin ne olduğunu bilecek, benim Resulüm fakir olacak, Mekke de çobanlık yapacak, kuru ekmek yiyecek’ dedi. Çünkü hakkı adaleti ancak böyle birisi görebilir. Resullulah peygamberlik görevine 40 yaşında başlamadı Allah onu öyle yetiştirdi ki toplumun bütün sıkıntıları ile karşılaştı ki idare edeceği toplumu daha iyi tanısın ve idare edebilsin. Efendimiz adaleti yoluna koymak için çalışıyordu. Diri diri toprağa gömülen kız çocuklarını kurtardı. Toplumun içerisinde kadınlara hak ettiği değeri verdi. Sömürülen insanlığın çiğnenen hürmetlerin önünde engel oldu. Bugün ise zulmün adı adalet, zorbalığın adı merhamet, iffetsizlik adı özgürlük olmuş, Hak ile batılın yerini değiştirerek bize yutturmaya çalışıyorlar. Hak Allah’ın ismidir uygulayıcısı ve en güzel örneği Muhammed Mustafa’dır. Allah’ın kelamı olan Kur’an-ı Kerim ve Resulullah’ın sünneti tatbik edildikçe insanlık mutlu ve müreffeh içinde olacaktır. O’ndan uzaklaştıkça huzursuzluk zulüm ve kahır artacaktır. Rabbim bizi Habibi’nin yolundan ayırmasın ve varislerinden mahrum bırakmasın.”dedi.

 

Program yapılan dua ile sona erdi.

 

 

 

Kategori: KÖYLERİMİZ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-