Advert
Köylüler Diken Üstünde
Asmakaya köyünden geçen demiryolu deplasesi nedeniyle oluşan yarıkların giderek büyümesi ve patlamamış havan mermisinin bulunması köylülerin uykusunu kaçırıyor.
Köylüler Diken Üstünde

 

 

Köy arazisinde bulunan ve imha edilmediği için tehlike saçmaya devam eden mayının ardından havan mermisinin bulunması ve köy arazisinden geçen demiryolu deplasesi nedeniyle arazilerde oluşan yarıklar büyümesi, köylünün günlük hayatını olumsuz etkilemeye başladı.

 

Kayıp olan 33 mayından biri bir ay önce köylüler tarafından bulunmasına rağmen imha edilmezken, geçtiğimiz Ağustos ayının sonlarında köyün Vezan mevkiinde tarla çalışması yapılırken 82 santimetre uzunluğunda ve 15 santim çapında patlamamış havan mermisi bulundu.

 

Kayıp 33 mayın ile gündeme gelen Asmakaya köyünde bulunan havan mermisini jandarmaya teslim ettiklerini belirten köy sakinleri, bölgede kayıp mayınlara yönelik ivedi bir şekilde çalışma yapılması gerektiğini söylediler.

 

Tarla çalışması esnasında havan mermisi bulunduğunu ve köyde bulunan karakola haber verdiklerini bildiren kepçe operatörü Ramazan Çelik, Solhan'dan köye gelen özel ekipler tarafından havan mermisinin imha edildiğini anlattı.

 

Bulunan havan mermisinin imhası sırasında büyük çukur oluştuğunu dile getiren köylüler, 33 mayın için kaymakamlık tarafından önlem alınacağının belirtildiğini ifade ederek, "Kaymakamlığın önlem almak istediği köy merası olup, buranın tel örgü ile kapanması çözüm değildir. Başka bir çözümün bulunmasını istiyoruz. Köyün alt kısmı demiryolu ve baraj yapımından dolayı istimlak edilmiştir. Buranın da kapanması ile köyde bulunan hayvanlara alan kalmayacağı için köylüler tedirgindir. Hayvancılıkla uğraşan köy sakinlerinin hayvanlarına da alan kalmaması durumunda göç etmeleri zorunlu olduğu dile getirilmektedir. Bu durumun göz önünde tutulması gerektiğini düşünüyor ve kesin çözüm bulunmasını istiyoruz." dedi.

 

Kayıp mayının bulunduğu arazinin sahibi Vahdettin Tügen, "Köylüler olarak, kayıp mayınların bulunduğu arazi ve orada kayıp mayınların durumunu Solhan İlçe Kaymakamı ve askeri yetkililerle görüştük. Bize, '2 ay içinde mevcut sorunlarınızı halledeceğiz. Mayınların tespit edilmesi için sınırda bulunan uzmanları buraya getireceğiz.' dediler. Neredeyse bir ayımız bitiyor. Köylüler olarak onları bekliyoruz. Görüşmemizde söylenenler yapılmazsa durumu mahkemeye taşıyacağız."

 

"Köyümüzün arazilerinde bir metreyi bulan yarıklar açıldı"

 

Köylerinde demiryolu deplasesi nedeniyle oluşan yarıkların her geçen gün genişlediğini dile getiren köy sakinlerinden Mehmet Çiftçi ise "Köyümüzde oluşan yarıkların incelenmesi için daha önce 3 kez bir heyet getirdik. Daha önce bu yarıklar küçüktü, şimdi neredeyse bir metre genişliğine ulaştı. Böyle devam ederse bu yarıklar köyün içine kadar ulaşır. Arazilerimiz zaten tahrip oldu. Köyümüzün tahrip olmaması için devletin önlem alması lazım. Şu an bütün arazimiz yarılmış, gittikçe yarıkları büyüyor. Buna bir çare bulunmasını istiyoruz. Köy için bir sıkıntı olmadan bir önlem alınmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Kategori: KÖYLERİMİZ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert