Vali Mantı’dan ‘Sıfır Atık’ Değerlendirmesi
İsrafı önleme ve temiz, yaşanabilir çevre oluşturma ve bilinci kazandırma için başlatılan ‘sıfır atık’ projesi ile ilgili, Vali Ali Mantı TRT Erzurum radyosuna açıklamalarda bulundu.
Vali Mantı’dan ‘Sıfır Atık’ Değerlendirmesi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından tüm Türkiye’de uygulamaya konacak olan ‘sıfır atık’ projesi ile ilgili Vali Ali Mantı, TRT Erzurum radyosuna proje kapsamında Bingöl’de uygulamayı düşündükleri faaliyetler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Temiz, yaşanılabilir Türkiye ve israfın önlenmesi amacıyla bu projenin hayata geçirildiğini söyleyen Vali Mantı, Bingöl’de projenin başarılı olabilmesi için tüm STK ve kurumlarla bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Belediye ve Adliyenin’ de fikir alışverişinin bulunulduğu toplantıya dâhil olduğunu söyleyen Vali Mantı, bir yöntemin olacağını ve plan hazırlayacaklarını söyledi. Toplumun bilinçlenmesi için broşür ve seminerlerle bilgilendirme çalışmasının olacağını söyleyen Vali Mantı, önemli olan atıkların katkısının ekonomiye dönüşünün anlatılması olduğunu söyledi.

Belediyenin katı atık tesisinde sadece evsel atıklar işleniyor.

Katı atık ile ilgili Bingöl Belediyesinin bir tesisinin olduğunu hatırlatan Vali Mantı, bu tesiste yalnızca evsel atıkların işlendiğini söyledi. Vali Mantı ‘İlerleyen zamanlarda atıklar değişik renk skalaları belirtilerek atık toplama kutularına konulacak ve farklı farklı yerlerde kullanılarak değerlendirme yapılacaktır.  Bu işleri ülkemizde ciddi manada yapan firmalar var. Bu firmalarla görüşülerek atıklar orada değerlendirilecektir.’ Dedi.

Hedef bir yıl içerisinde ciddi mesafe kaydetmek.

TRT Erzurum radyosuna yaptığı değerlendirmede,  proje ile ilgili hedef sürenin sorulması üzerine Vali Mantı ‘Hedefimiz bir yıl içerisinde ciddi manada bir mesafe kaydetmektir. Ülkemizin genel hedefi 2023 yılına kadar ülkemizdeki katı atık problemini halledilmesi yönündedir. Ama biz bir yıl içerisinde ciddi mesafe kat etmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.’ Cevabını verdi.

Ekmeğin israf edilmemesi konusunda çalışmalar var.

Çevre ile ilgili olarak Valiliğin başka projelerinin olup olmadığı sorusuna Vali Mantı, ‘Tabi, bizim gerek Tarım İl Müdürlüğü gerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak elimizdeki ekonomik kaynakları değerlenme ve özellikle ekmeğin israf edilmemesi konusunda çalışmalarımız var. Bu çalışmayla beraber inşallah önceki çalışmalarımızı da yönetim planımıza entegre ederek daha güzel bir ürün ortaya çıkaracağımıza inanıyorum.’

Üniversite ile bilimsel açıdan ve bilinçlendirme çalışmalarında işbirliği yapılacak.

 

Vali Mantı yaptığı değerlendirmelerin devamında şu ifadelere yer verdi; ‘Bingöl Üniversitesi yeni kurulmasına rağmen 16.000 mevcut öğrencisi var. Hızla gelişen bir üniversite. Pilot üniversite. Bingöl’de bu konularda çalışan hocalarımız var. Bu hocalarımızı da toplantıya davet ettik, rektörümüzle beraber geldiler. Sürecin bilimsel yönünde hem toplayacağımız atıkların değerlendirilmesi hem de vatandaşımızın bilinçlendirilmesi konusunda Üniversite ile işbirliği halinde olacağız. Özellikle eğitim seminerleri konusunda Üniversitemizin bize katkıda bulunmasını planlıyoruz.’

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-