Advert
Anne Sütü Zekâ Gelişimine Katkıda Bulunur
​Anne sütü, bebeğin ilk 6 ayında tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını karşıladığını belirten uzmanlar, özellikle zeka gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çektiler.
Anne Sütü Zekâ Gelişimine Katkıda Bulunur

 

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ayında tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşıladığını, içerdiği pek çok yararlı madde sayesinde bebeği hastalıklardan koruduğunu ve emziren annelerin de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen uzmanlar,  özellikle meme kanserine yakalanma riskini azalttığını ifade ettiler. 

Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. Gülhan Ozan Altaş, anne sütünün 5 önemli faydası hakkında bilgi verdi.

Altaş, "Anne sütü alan bebeklerde kulak ve akciğer enfeksiyonları, menenjit, viral sindirim sistemi hastalıklarının daha az görüldüğü, yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu hastalıklara karşı bebeği koruyan en önemli madde, anne sütündeki 'Ig A' adı verilen proteindir. Bu protein, anne sütünde ve özellikle de kolostrum adı verilen ilk zamanlardaki sütte bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca anne sütünün daha sonraki hayatta ortaya çıkabilecek diyabet, kolesterol, hipertansiyon ve inflamatuar bağırsak hastalıklarının gelişimini önlemede kısmen etkili olmaktadır." dedi.

"Alerjik hastalıklara karşı korur ve bebeğin aşırı kilo almasını önler"

Anne sütünün alerjik hastalıklara karşı koruduğunu ve bebeğin aşırı kilo almasını önlediğini söyleyen Altaş şunları söyledi:

"Anne sütü yerine, çeşitli formül mamalarla ya da inek, koyun, keçi sütü ile beslenen bebeklerde alerjik rahatsızlıklar daha fazla görülmektedir. Sadece anne sütünde bulunan 'Ig A' bebeğin sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturur ve bu tabaka, olası alerjik besinlerin bebeğin sindirim sitemine ulaşmasını engeller. Bebeğin aşırı kilo almasını önler. Amerikan Pediatri Akademisi, obeziteyi önlemek için bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Anne sütü alan bebeklerin daha iyi bir beslenme alışkanlığı edindiği gözlenmiştir. Ayrıca anne sütü daha az insülin (acıktıran, yağları depo eden hormon) ve daha fazla leptin (iştahı kapatan, yağları yakan hormon) içerdiği için bebeğin aşırı kilo almasını önleyici özelliktedir.

"Anne sütü zekâ gelişimine katkıda bulunur"

 

Anne sütünün zekâ gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çeken Altaş, "Çeşitli bilimsel araştırmalarda, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki olduklarına ilişkin sonuçlara ulaşılmış olup bu araştırmaların birinde, 17 binden fazla bebek doğumdan sonra 6,5 yıl süre ile takip edilmiş ve bebeklerden uzun süre anne sütü alanların, daha yüksek bir zeka katsayısına sahip olduğu gözlenmiştir. Anne, bebeğini ne kadar uzun süre emzirirse, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılığı da o kadar azalmaktadır. Bu nedenle annenin meme kanserinden korunmak için bebeğini, en az bir yıl süre anne sütü ile beslemesi önermektedir. Emzirme, pek çok annenin psikolojisi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Çünkü emzirme sürecinde anne vücudundan salgılanan oksitosin, rahatlatıcı özelliktedir." ifadelerini kullandı.

Kategori: SAĞLIK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert