Cuma Hutbesinde "Cemaat" Vurgusu
​Türkiye genelinde kılınan Cuma namazı öncesi okunan hutbede, “cemaat” kavramının istismar edildiğine vurgu yapıldı.
Cuma Hutbesinde

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan bu haftaki Cuma hutbesinde, “cemaat” kavramının istismar edildiğine ve caminin önemine vurgu yapıldı.

Cuma hutbesini okuyan Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Bingöl, Hazreti Muhammed'nin dünyadan irtihal ettiği gün, hastalığından dolayı mescide gidemediği, evinin mescide bakan penceresini araladığı ve sabah namazı kılan ashabını bir müddet seyrettiği hatırlatılan hutbede, ashâb-ı kirâmın, saf tutarak Hazreti Ebû Bekir’in imametinde cemaatle huşû içerisinde namaz kıldıklarını görünce çok sevindiği, tebessüm ettiği ve Rabbine şükrettiğini anlattı. 

Huzur ve güven vadederek Müslümanları toplayan caminin, İslam’ın sembolü, birlik ve dirliğin nişanesi olduğunu belirten Bingöl,"Peygamber Efendimizin ifadesiyle camiler, 'Allah katında en makbul mekânlardır.' Ezanlarıyla insanlığı kurtuluşa çağıran, mihrabıyla küfre ve cehalete savaş açan, minber ve kürsüsüyle ilim ve hikmetin basamaklarında yücelten, omuz omuza saf tutan müminlerin kardeşliğini ve ümmet olma bilincini pekiştiren mukaddes bir yapıdır cami. Cemaat ise; ibadet amacıyla Allah’ın huzurunda bir araya gelip namaz kılan Müminlerin ortak adıdır."

 

Cami adabı

Camide bulunmanın ve cami cemaati olmanın bazı kuralları ve adabının olduğuna işaret edilen hutbede, "Mümin, gönül dünyasını durulaştırmak için camiye giderken Allah Teâlâ’nın 'Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel ve temiz elbiselerinizi giyinin …' ayeti gereğince beden temizliğine dikkat eder, güzelce abdestini alır. Kılık kıyafetinin hem temiz hem de namazın şartlarından olan setr-i avrete uygun olmasına özen gösterir. Camide cemaatle kılınan namazın yirmi yedi kat daha faziletli olduğunu haber veren Allah Resulü’nün müjdesine nail olmak isteyen Müslüman, nahoş kokan yiyecekler yiyip camiye gelmenin sünnete aykırı olduğunu bilir. Güzel kokular sürünür. Hiçbir kardeşine rahatsızlık vermez, onların huşu içinde namaz kılmalarını engelleyen hal ve davranışlardan kaçınır. Kulluk görevini ifa ederken kul hakkına girmemeye özen gösterir. Sevgili Peygamberimizin cemaate yönelik şu uyarısını asla unutmaz. “Dikkat edin! Hepiniz Rabbinize münâcât ediyorsunuz. Birbirinizi rahatsız etmeyin!..." uyarı ve tavsiyelerinde bulunuldu.

 

"Hutbe dinlemenin de bir adabı vardır" 

Vaaz ve hutbelerin, birer eğitim yuvası olan camilerin insanlığı imana, irfana, ahlaka davet eden sesler olduğu belirtilen hutbede, "Caminin ve cemaat olmanın adabı olduğu gibi hutbe dinlemenin de bir adabı vardır. Hutbe okunurken huşu içinde hatibi dinlemek dini bir gerekliliktir. Yanındakiyle konuşmak, başka şeylerle ilgilenmek, cep telefonuyla meşgul olmak hutbenin özünden uzaklaşmaya, mesajını kaçırmaya ve sevabından mahrum kalmaya sebep olur. Sevgili Peygamberimiz (sallallahualeyhivesellem), bir müminin hutbe esnasında göstermesi gereken duyarlılığı şöyle ifade etmiştir: Cuma günü imam hutbe okurken konuşan arkadaşına: ‘Sus!’ desen bile hatalı bir iş yapmış olursun." ifadeleri kullanıldı.

 

"Namazlarımızı cemaatle eda etmeye gayret göstererek camilerimizi canlı tutalım" 

Cemaatle namazına önemine dikkat çekilen hutbenin sonunda, şunlar kaydedildi: "Namazlarımızı cemaatle eda etmeye gayret göstererek camilerimizi canlı tutalım. Resul-i Ekrem Efendimiz ile aydınlanan Asr-ı Saadette olduğu gibi, bugün de ailece camide olalım, çocuklarımızı camiye alıştıralım. Yaramazlıklarını bahane ederek onları camiden uzaklaştırmak yerine, caminin ve cemaat olmanın değerini anlatalım, adabını öğretelim. Kadın-erkek bütün Müslümanlar, gönülden bağlı olduğumuz camilerimize hürmette kusur etmeyelim. Vaaz ediliyor veya Kur’an-ı Kerim okunuyor ise can kulağıyla dinleyelim. Cuma namazının geçerlilik şartlarından biri olan hutbenin, namazın bir parçası olduğunu unutmayalım. İlgi ve alakamızı sadece hatibe ve hutbeye verelim. Sözün en güzelini dinleyip ona uyanlardan olalım. Her daim Allah’ın huzurunda ve ibadet halinde olduğumuzun idrakiyle yaşayalım."

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-