Advert
‘Solhan Su Kuyusu’ Nijer’de Açıldı
Solhan İnsani Yardım Derneği (İHH), bu sefer Afrika’nın Nijer ülkesinde temiz su kaynaklarının bulunmadığı bölgede Solhan adına su kuyusu açtırdı.
‘Solhan Su Kuyusu’ Nijer’de Açıldı


Solhan’da kurulmasına rağmen farklı ülke ve bölgelerdeki mazlum ve mağdurlara yönelik çalışmalar organize eden Solhan İHH, Afrika’nın Nijer ülkesinde temiz su kaynaklarının bulunmadığı bölgede Solhan adına su kuyusu açtı.

Solhan İHH’nın öncülüğünde Afrika’nın Nijer Ülkesinde Solhan Su Kuyusu açıldığını ifade eden Solhan İHH Başkanı Muhammed Veysi Tunç, ciddi bir proje olan su kuyusunun açılması projesi Solhan halkın desteğiyle hayata geçirildiğini belirtti.

Afrika’da açılan ‘Solhan Su Kuyusu’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Solhan İHH Başkanı Muhammed Veysi Tunç: “Dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 4 bin 900, her yıl 1.8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin önemli bir kısmı Afrika’da yaşanıyor. İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeniyle zor şartların hâkim olduğu Afrika’nın Sahra Altı bölgesinde yer alan ülkelerde, insanlar hayatta kalabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Bölgede yaşanan sorunların en önemlilerinden biri olan susuzluk ve kuraklık fakir halkın direncini iyiden iyiye azaltıyor. İnsanlar suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Ulaşılan suyun çamur ve çeşitli mikroplar içermesi ise salgın hastalıklara sebep olurken, binlerce insanın hayatını yitirmesine neden oluyor.” dedi.

 “Vakfımız, kara kıtanın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları projesini hayata geçirdi. Bugüne kadar 6.747 su kuyusu açıldı.” diyen Tunç, açıklamasına şöyle devam etti: “Afrika’da Solhan Su Kuyusu açma projesiyle ilgili öncelikle birkaç aşamadan oluşan yol haritamızı belirledik. Farklı sivil toplum kuruluşlarıyla projeyi yürüttük. Solhan’ımızdaki kurumları dolaşarak projemizle ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Okullarımızda Afrika’yı konu alan Hayatta Kal Belgeselinin izlenmesini sağlayarak kumbaralar bıraktık. ‘Neden Afrika’da su kuyusu açılmalı?’ sorusuna cevap veren belgeselle öğrencilerimize yönelik bilinçlendirilme çalışması yapıldı. Bu anlamda ‘Hayatta Kal Belgeseli’ni bize ulaştıran belgeselin yönetmeni Tülay Gökçimen Hanım’a teşekkür ediyoruz. Esnaf ziyaretleri yapıp ve kermesler düzenledik. Hamdolsun, Solhan Su Kuyusu Nijer’in Yaya şehrine 35 km uzaklıktaki 120 hane ve 800 kişiden oluşan Kaniyakaniya köyünde hizmete açıldı. Bu süreçte kampanyamıza destek veren İlçe Kaymakamımız Fatih Okumuş, İlçe Belediye Başkanımız Abdulhakim Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali İhsan Yanılmaz’a teşekkür ediyoruz. Okullarda etkinliğin yürütülmesini sağlayan idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, ilçemizdeki farklı kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara,  Solhan esnafına ve halkına, yurt dışından ve ilçe dışından katkı sunan bütün hayırseverlere teşekkür ediyoruz. Bu hayırlı ve kalıcı hizmetin var olmasını ve kalmasını sağlayan herkesten ve her kesimden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-