Advert
‘İlaçsız Sigara Bırakma Yöntemleri’ Konferansı
Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen "İlaçsız Sigara Bırakma Yöntemleri" konulu konferansa konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt katıldı.
‘İlaçsız Sigara Bırakma Yöntemleri’ Konferansı

Yeşilay Haftası nedeniyle ile Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen "İlaçsız Sigara Bırakma Yöntemleri" konulu konferansta konuşan Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt: Sigarayı bırakmada en etkili yöntemin aniden bırakma yöntemi olduğunu vurguladı. 

Düzenlenen programa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yunus Esen, İlçe Vaizi Osman Numanoğlu ile öğrenciler katıldı. 

Programda konuşan Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, sigarayı bırakmanın en kesin sonuç veren yolunun, bir kerede ve asla tekrar içmemek kararıyla bırakmak olduğunu söyledi. 

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi veren Yurt, sigarada bulunan nikotinin 1 miligramının bir insanı öldürmeye veya felç etmeye yetebileceğini ifade etti. 

Sigaranın (nikotin) fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığını belirten Yurt, “Nikotine bağlı fiziksel bağımlılık diğer bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibidir. Belli bir süre sigara içilmediğinde sinirlilik, sıkıntı duygusu ve dikkatini toplamada güçlük gibi belirtiler ortaya çıkar ve ızdırap vericidir. Alkol ve birçok uyuşturucu maddeden farklı olarak bu belirtiler acı verici olmakla beraber yaklaşık bir hafta kadar bir sürede giderek azalır ve kaybolur. Psikolojik bağımlılık ise ızdırap vermekten çok bir duygu ya da tada karşı duyulan kuvvetli özlem şeklindedir ve çok daha uzun süre devam etmektedir. Sigarayı bırakmanın en kesin sonuç veren yolunun, bir kerede ve asla tekrar içmemek kararıyla bırakmak” dedi.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-