Advert
Diyanet İşleri Başkanı: Camilerimizi Birer Mektep Haline Getirelim
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Camilerimiz bir mektep olsun. Camilerimizde milletimizin hem kendisini, hem çocuklarını, hem gençlerini eğitelim." dedi.
Diyanet İşleri Başkanı: Camilerimizi Birer Mektep Haline Getirelim

 

Camii açılışını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camilerimizi birer mektep haline getirelim.” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılışta yaptığı konuşmada, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı’nda yer verdiği mısralara değinerek, “Rabbimize duamız şudur ki, mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin inşallah. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımız hiçbir zaman dinmesin. Bayrağımız hiçbir zaman inmesin. Bunlar bizim en önemli değerlerimiz. Dünyanın neresine gidersek gidelim, bir minare gördüğümüz zaman, içimiz rahatlıyor.” dedi.

 

“Camiler, yurt dışında insanlarımızın yuvaları olmuştur”

Yeni Zelanda da saldırıya uğrayan iki camiyi, orada şehit olanların yakınlarını ve yaralananları iki hafta önce ziyaret ettiğini ifade eden Erbaş, “Oradaki camilerin nasıl müminleri kendi içerisinde topladığını gördüm. Avustralya'da bizim 150 bin kadar insanımız var. Avustralya'da ve yurt dışında nerede olursak olalım bizim insanlarımızın bulunduğu yerlerde camilerimiz, evlerinden sonra milletimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin yuvaları olmuş. Orada neşeyi ve huzuru Allah'a ibadette bulan insanlar gördüm, bu bizi çok mutlu ediyor." şeklinde konuştu. 

Camilerin, sadece namaz kılınan mekânlar olmadığını, buraların Mescid-i Nebevi’nin varisi olduğunu kaydeden Erbaş, Peygamberin caminin içerisine Suffe’yi yaptığını hatırlatarak, “Ülkemizde sayıları şu an 90 bin olan camilerimizi istiyoruz ki bir mektep, bir okul haline getirelim. Bu kadar emek sadece namaz kılınıp da insanlar dağılsın diye verilmiş olmasın. Bütün ülkemiz camilerinde ilmihal, Kur'an, tefsir, hadis derslerinin yapılmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak "Cami Dersleri" başlığı altında çalışma yaptıklarını belirten Erbaş, “İmamlarımıza, ülkemiz genelinde 150-160 bini bulan görevlilerimize diyorum ki, camilerimiz bir mektep olsun. Camilerimizde milletimizin hem kendisini, hem çocuklarını, hem gençlerini eğitelim. İnsanımızı ilim, irfan, bilgi, hikmet ile donatalım” ifadelerini kullandı.

Kategori: GÜNCEL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-