Advert
Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi
Bingöl'de "Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi" İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan doktorlar ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde görev yapan veteriner hekimlerin katılımıyla yapıldı.
Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan "Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi" konusunda iş birliği yapılmasına dair protokol gereğince Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile hastalığın bulaşması ve yayılmasında kenelerin rolü konularında eğitim düzenlendi. 

 

Eğitime İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan doktorlar ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde görev yapan veteriner hekimler katıldı. Eğitim çalışmasında konu uzmanı personel tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının insanlarda meydana getirdiği belirtiler, hastalığın teşhisi ve tedavisi, hastalıkla mücadele konuları ile hastalığın yayılmasında en büyük etken olan kenelerin özellikleri, yaşam döngüsü, hastalığın bulaşması ve yayılmasındaki rolü, kenelerle mücadele yöntemleri, hastalığın hayvanlarda meydana getirdiği belirtiler hakkında bilgiler verildi. Hava sıcaklığının artmasının ardından kenelerin aktif hale geçtiği ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı konusunda dikkatli olunması gerektiği belirtilerek alınması gereken tedbirler anlatıldı.

 

Ayrıca, eğitimde hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla (zoonoz) etkin bir mücadele için gerekli olan insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı konularının birlikte ele alındığı "Tek Sağlık" yaklaşımının önemi belirtildi. Sağlıklı bir toplum için beşeri hekimlik ve veteriner hekimlik arasındaki işbirliğinin önemi vurgulandı.

 

Eğitim sonunda doktorlar ve veteriner hekimler eğitimin çok verimli geçtiğini, zoonoz hastalıklarla mücadelede multidisipliner bir çalışmanın benimsenmesinin çok önemli olduğunu belirttiler.

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-