Advert
Yarım Hurma'nın Büyük Başarısı
Eğitimci Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ kitabının 3. baskısı yayınlandı.
Yarım Hurma'nın Büyük Başarısı

Yaklaşık her üç ayda bir baskısı çıkan kitap, kısa zamanda ve herhangi bir yayıneviyle çalışılmamasına rağmen yoğun ilgiyle karşılandı.  Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istediğini belirten Tunç, kitabın bütün baskısından elde edilen gelirlerin tamamının yetim kardeşlerimize bağışlanacağını belirtti.

“İnsanları dönüştüren kavramlar mıdır, kavramları dönüştüren insanlar mıdır?” sorusunun derin ve kadim bir mevzuyu araladığını ifade eden Tunç, “Bu soruya net bir cevap veremesek de insanoğlunun değişim, dönüşüm ve gelişiminde kavramların belirleyici etkisi inkâr edilemez.
İslami bir yaşamı anlamlı kılan temel kavram ve değerlerimiz, modern zamanın da etkisiyle anlam kaymasına maruz kalmaktadır. Tetkiksiz, tenkitsiz ve tahkiksiz bir dindarlık;  kavramlarımızda anlam değişimine veya daralmasına, hedef sapmasına, eksik ve yanlış anlaşılmalara, değerlere yabancılaşmaya, bireysel ve toplumsal yozlaşmaya neden olmaktadır.” dedi.
Kavramların yerli yerinde kullanılmaması veya yerine oturmaması durumunda; yamuk idrak, yanlış kulluk, yaralı bilinç, tahrip ve tahrif edilmiş bir İslam’ın olacağına dikkat çeken Tunç, “Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istedik. Bu kavramların günlük hayatımızdaki yansımalarını sorgulamaya çalıştık. Bizler için hayati öneme sahip kavramlarla ilgili yeterli bir değerlendirme yaptığımız ve bütün kavramları ele aldığımız söylenemez. Ancak yeni bir başlangıç ve daha kapsamlı çalışmalar için bir katkı olur umuduyla bu mütevazı çalışmayı hazırlamayı görev bildik. “Yarım Hurma” adını, Peygamber Efendimizin (sav) “…Yarım hurmayla da olsa ateş azabından korununuz…”  hadis-i şerifinden alıyor. Zamanları aşan, mekânlardan taşan, mazeretleri yok eden, zihne yerleşen ve yüreğe işleyen hadislerden… “Yarım Hurma”nın şahsımız ve okuyucusu için nardan korunmaya, nura kavuşmaya vesile olması umuduyla…” ifadelerini kullanırken yaşadığımız şehirlerle birlikte Suriye, Patani ve Filistin’deki hatıralarımızın da etkisiyle kitaptan elde edilecek gelirleri yetim kardeşlerimiz yararına kullanacağız. Kitabımız bu anlam ve amaçlara hizmet etmektedir. Ayrıca kitabın yayınlanmasında emek veren Serkan Yıldız, Ali Özçelik ve Abdulgafur Bildik'e teşekkür ederim.” dedi.
Muhammed Veysi Tunç Kimdir?
1983 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Alparslan Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini bitirdi. Farklı şehirlerde özel sektörde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışmaktadır. İnternet haber sitelerinde ve yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-