Advert
Yanılmaz’dan Tercihler İle İlgili Açıklama
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, liselere geçiş sınavı (LGS) ve yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) tercihleri ile ilgili açıklama yaptı.
Yanılmaz’dan Tercihler İle İlgili Açıklama

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, LGS kapsamında lise tercihleri başladı ve tercihler 12 Temmuz saat 17.00'ye kadar devam edecek. 01 Haziran’da yapılan ve İlçemizde yaklaşık 600 öğrencimizin katıldığı sınavın ardından öğrencilerimiz tercihlerini yapmaya başladı. 

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. 

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek. 

Bakanlığımızın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 12 Temmuz'da tamamlanacak. Yerleştirme sonuçları; 22 Temmuz'da "http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr" adreslerinden ilan edilecektir.” Dedi.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-