Advert
Valilikten Cıva Zehirlemesine İlişkin Açıklama
Bingöl’de cıva zehirlenmesinden dolayı hastaneye kaldırılan öğrencilerle ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili Valilikten açıklama yapıldı.
Valilikten Cıva Zehirlemesine İlişkin Açıklama

Bingöl Valiliği, Sancak İlkokul ve Ortaokulu'nda cıva zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye kaldırılan öğrencilerle ilgili sosyal medyada yapılan ve doğru olmayan haberlerin yer aldığını bildirdi. 

Açıklamada, öğrencilerin baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, bulantı, vücutta kızarıklık, döküntü, gözlerde yanma hissi, gözlerde kaşıntı ve baş dönmesi gibi yakınmalar ile hastaneye başvurdukları belirtildi. 

Hastaların beyanlarından, yaklaşık 5 gün önce okulda buldukları cıva ile oynadıkları ve sonrasında şikâyetlerinin başlaması üzerine hastaneye başvurdukları bilgisine ulaşıldığı ifade edilen açıklamada, “Cıvadan etkilenen 47 öğrencimiz, 5 öğretmenimiz ve bir hizmetlimiz hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. Öğrencilerde cıva temas öyküleri nedeniyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD ekiplerince Sancak Beldesine gidilmiş ve evde de temas ettiğini beyan eden öğrencilerin ailelerinden kan numuneleri alınmıştır." denildi. 

Ayrıca, AFAD ekiplerince okul içerisinde ve çevresinde kimyasal ölçümlerin yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

AFAD’ın yapmış olduğu ölçümlerde okul içerisinde cıva elementine rastlanmamış olup İl Sağlık Müdürlüğünce alınan kan numuneleri de Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarında çalıştırılmıştır. Alınan kan sonuçlarında kanında cıva tespit edilen öğrencilerden sınır değerin üzerinde olanların tümü Ulusal Zehir Danışma Merkezi ile irtibata geçilerek ilaç tedavilerine başlanmıştır. Tedavileri devam etmekte olan hiçbir öğrencimiz ve öğretmenimizde hayati tehlike bulunmamaktadır. 

Yapılan kontroller neticesinde, Sancak ilkokulu ve Ortaokulu’nda eğitim ve öğretime devam edilmesinde sakınca olmadığı görülmüştür. Diğer taraftan, konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmış olup sürecin tüm safhaları tarafımızca takip edilmektedir. Bu durumdan etkilenen tüm öğrencilerimize, ailelerine ve öğretmenlerimize acil şifalar dileriz." 

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert