Advert
Din Görevlileri için Mevlid-i Şerif Okundu
Solhan’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Ulu Camide, vefat eden din görevlileri için Mevlid-i Şerif okundu.
Din Görevlileri için Mevlid-i Şerif Okundu

Solhan İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi. Ulu Camide hayatını kaybeden din görevlilerinin ruhuna atfen Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu. 

Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Bingöl, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle verdiği vaazda “Mescid-i nebi ihtiyaçlarının karşılandığı, sorunların çözüme kavuşturulduğu, kimsesizlerin himaye edildiği sosyal bir hayat merkezi; edep, adap, ilim ve irfanın aşılandığı bir mektep olarak hizmet vermiştir. Böylece asırlar boyunca camiler tevhidin, birliğin, dirliğin, sevginin, paylaşmanın, yardımlaşmanın, merhametin, şefkatin sembolü olmuştur. Minberi ve kürsüsüyle, üstün insanlık nizamının öğretildiği, ilim ve ahlak, marifet ve hikmet derslerinin verildiği ilim merkezleri haline gelmiştir. Allah’ın insanlara en büyük lütuflarından biri de, onlara sorumluluğunu hatırlatan ve yüklendiği iyilik, hakikat ve kulluk emanetini taşımada rehberlik eden Peygamberler göndermesidir.” ifadelerine yer verdi. 

Mehmet Hoca, “İlk insan ile başlayan ve Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ile sona eren süreçte bütün Peygamberler tevhidin bilinmesi, güzel ahlakın yaşanması ve adaletin tesis edilmesi için çaba göstermişlerdir. Böylelikle onlar, vahyin kılavuzluğunda, hidayet ve iyilik uğruna gösterdikleri mücadele, sabır ve fedakârlıkla insanlığın öncüsü, önderi ve rehberi olmuşlardır. Bu manada ömürlerini din hizmetine adayan ve başkalarının iyiliği için kendini feda eden en kutlu insanlar Peygamberlerdir. Bu noktada Kur’an-ı Kerim’in “Andolsun, Allah’ın Resülünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır” şeklinde tebcil ettiği Rasul-i Ekrem bütün Peygamberlerin tebliğinde yer alan ortak hakikatleri kıyamete kadar baki kalacak şekilde yeryüzüne beyan etmiş, bir mescitten güzide bir nesil yetiştirmiş ve bir medeniyet inşa etmiştir.” Dedi.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-