Advert
SOLHAN’DA CUMA NAMAZI 4 MEVKİDE KILINACAK
Solhan İlçe Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı Başkanlığı’nda yapılan toplantıda Solhan’da dört mevkide açık alanda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde Cuma namazının kılınacağı ve aynı zamanda Cuma namazını kılacak vatandaşların uyacağı koşullar belirlendi.
SOLHAN’DA CUMA NAMAZI 4 MEVKİDE KILINACAK

Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı Başkanlığı’nda yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Müftüsü, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe jandarma Komutanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Sağlık Müdürü, Solhan Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürü ve İlçe Gençlik Merkezi Müdürü ile Vefa Sosyal Destek Gurubu Koordinatörü ile doktoru katıldı.

25 Mayıs 2020 günü saat: 14.00’da Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan toplantı; sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştı. 11 hafta sonra ilk kez bu hafta kılınacak Cuma namazında sosyal mesafe kuralları gereği ve açık alanda kılınacağı belirtilen toplantıda; Solhan’da Öğretmen Veli Tuğa Okulu, 28 Ağustos Okulu ve Kız Anadolu MTAL olmak üzere 3 okul ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait sentetik sahada ve köylerde ise yine açık alanda uygun mevkilerde köy imamlarının organizesinde Cuma Namazının kılınabileceği kararlaştırıldı.

Sosyal Mesafe kuralına uygun kılınacağı belirtilen Cuma namazına gidecek vatandaşların açık abdesthane olmamasından dolayı evlerinden abdestli olarak namaz alanına gelmeleri ve kişisel seccade getirmeleri gerektiği belirtilirken maske takma zorunluluğuna da dikkat çekildi.

Namaz alanlarının girişinde güvenlik ekiplerinin koordinesi ve sağlık personelinin ateş ölçer ile kontrollerinin yapılacağı belirtilip din görevlilerin ise namaz kılınacak alanlarda görevli olacağı kararlaştırılırken karantinada olanların evlerinden çıkmaması uyarısı yinelendi.

Vakit Namazları için ise Cuma Gününden itibaren öğle ve ikindi vakitlerinde camilerde cemaatle namaz kılınabileceği, diğer vakitlerde ise ferdi namaz kılmak için camilerin açık olacağı ancak camilerde kişisel tesbih, kişisel namazlık ve maske kullanılmasının zorunlu olacağı yine namaz kılacakları vatandaşların evlerinde abdest alarak camilere gitmelerinin gerektiği aktarıldı.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-