Advert
as

“Ağız kokusu hastalık habercisi olabilir”

“Ağız kokusu hastalık habercisi olabilir”

Ağız kokusu hastalık habercisi olabileceğini ifade eden uzmanlar, bu sorunun kişisel yöntemlerle giderilmemesi gerektiğini belirttiler.

Özel ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilen ağız kokusunun hastalık habercisi olacağını belirten uzmanlar, Bu sorunun kişisel yöntemlerle giderilmeye çalışılması yerine, tedavi için mutlaka uzman yardımı alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Yalnızca ağız bakımının ihmal edilmesine bağlı olarak değil, çeşitli hastalıklar sonucu da gelişebileceğini belirten Memorial Dicle Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Opr. Dr. Adil Çınar Akkaynak, ağız kokusu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ağız kokusu toplumun yaklaşık yüzde 15’ini etkilediğini buna rağmen, genellikle ihmal edilen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Akkaynak, “Nefes kokması olarak da adlandırılan bu durum; ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi, boğaz enfeksiyonu, diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları, uzun süre aç kalmak, reflü gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi solunum ve sindirim sistemi kanserlerinin de habercisi olabilir.” dedi

“Erkeklerde daha sık görülüyor”

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen ağız kokusu, çiftler arasında da sorunlara neden olabileceğini vurgulayan Akkaynak, “Stresli bir işi ya da özel hayatı olan kişilerde, tükürük akımının azalmasıyla birlikte ağız kokusu ortaya çıkabilir ve kişiyi birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Ağız kokusu bazen psikolojik sorunlara da neden olabilir. Sosyal ortamdan kopma, kendini kötü hissetme, ağız kokusunun psikolojik sonuçlarından bazılarıdır." ifadelerini kullandı.

“Protein içerikli besinler bakteri üretebilir”

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesinden dolayı ağızda bakteri sayısı artığını belirten Akkaynak, “Kırmızı et, süt ve süt ürünleri gibi proteinden zengin besinler bakterilerin oluşmasında etkilidir. Alkol, sigara, kafein bazlı içecekler de ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bu nedenle her öğünden sonra dişlerin ve dil üzerinin temizlenmesi önemlidir. Eğer diş macununa ve fırçasına ulaşılamıyorsa ağız su ile çalkalanmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Reflü ve boğaz enfeksiyonları ağız kokusu sebebi”

Reflü hastalığı ağız kokusunun nedenlerinde olduğunu söyleyen Akkaynak daha sonra şunları kaydetti: “Genellikle çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonları, ağız kokusuna neden olabilir. Bu durum bazen yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra koku ortadan kalkar ancak buna rağmen koku hala devam ediyorsa mutlaka sebebinin araştırılmasına devam edilmelidir. Toplumda yaygın bir şekilde görülen reflü hastalığı da ağız kokusunun nedenlerinden biridir. Mide sıvısı reflü hastalarında yemek borusuna geri kaçarak mide içeriğinin kötü kokusunu nefeste hissettirir. Reflünün tedavi edilmesi ile bu yolla oluşan ağız kokusunu da yok edilebilir.”

“Ağız kokusunun nedeni belirlenip doğru tedavi uygulanmalı”

Son olarak Akkaynak, “Ağız kokusu yaşayan bireyler mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve sorunun nedeni tam olarak araştırılmalıdır. Sonuca göre ağız kokusu tamamen tedavi edilebilir, hasta tamamıyla kurtulabilir. Bunun yanı sıra ağız kokusu yaşayan veya yaşamayan her birey ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli, özellikle yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır.” şeklinde uyarılarında bulundu. 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum