Advert
Bingöl'de Ekilen Lavantalar, Çay ve Yağ Olarak İşlenecek
Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından %100 hibeli 1,5 dekar alanda dikimi yapılan lavantanın ilk hasat işlemleri yapıldı. Hasadı yapılan lavantaların lavanta çayı ve lavanta yağı olarak işleneceği belirtildi.
Bingöl'de Ekilen Lavantalar, Çay ve Yağ Olarak İşlenecek

Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim BÖRÜ yaptığı açıklamada; “Bingöl Orman İşletme Müdürlüğümüzce, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Bingöl İli Merkez İlçesi sınırları içerisinde, %100 hibeli olarak 1.5 dekar alanda demostrasyon amaçlı desteklenen lavanta bahçesinin ilk hasat işlemleri üretici tarafından yapılmıştır. 500 adet lavanta fidesinden alınan hasat sonucunda üretici bir kısmını kurutup lavanta çayı olarak, bir kısmını ise lavanta yağı olarak işleyeceğini belirtmiştir. Demostrasyon amaçlı kurulan Lavanta bahçesinden elde edile ürünler; kozmetik, parfüm sanayisi, ve diğer endüstri kollarında kullanılıp üreticiye ek gelir kaynağı sağlamaktadır. Lavanta fidelerinin bakım ve işleme masraflarının az olması, kıraç arazilerin değerlendirilmesi üreticilere büyük kolaylık sağlamaktadır.” İfadelerini kullandı 
BÖRÜ son olarak; Bingöl İli Merkez İlçesinde ilk defa demostrayon amaçlı lavanta bahçesi kurulumunun farkındalık yarattığını ve Ekim ayı itibari ile sekiz dönümlük alanda da üretici tarafından dikimlerin yapıldığını belirterek vatandaşlarımıza büyük anlamda ekonomik destek sağlanacağını belirtti.

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-