Advert
Alpaya’dan “Dünya Kudüs Haftası” Açıklaması
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya bu yıl ilk defa düzenlenecek olan ‘Dünya Kudüs Haftası’ dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
Alpaya’dan “Dünya Kudüs Haftası” Açıklaması

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin çağrısı üzerine bu yıl ilk defa 8-14 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Kudüs Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. 

Alpaya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“10 Mart Çarşamba’yı 11 Mart Perşembe’ye bağlayan gece İslam Alemi’nin İsra ve Miraç olarak kutladığı önemli zaman dilimlerinden biridir. ‘İsra ve Miraç’ hadisesinin yaşandığı gün, Kudüs’ün çevresiyle birlikte kıyamete kadar bereketli kılındığının ilan edildiği gündür. 

Dünyanın her yerinde Müslümanlar tarafından ihya edilen bu mübarek gece mucizevi bir olayın ötesinde İslam Alemi için yüce Rahman’a yürümenin ve Hakk’a yükselmenin adıdır. Dolayısıyla Müslümanlar olarak bu ve benzeri özel gün ve gecelerde bir hikmet nazarıyla İsra ve Miraç’ı hakkıyla anlamalı ve yaşayabilmeliyiz. 

İslam Alemi olarak Kudüs ve Mescid-i Aksayı veya böylesi mübarek değerlerimizi koruyabilmek için işte bu gecelerde yeniden dirilebilmeliyiz. Aksi halde geçmişte olduğu gibi Kudüs Müslümanların insanlığa huzur verdikleri bir merkez olmaktan çıkıp her gün İslam Alemi’nin can verdiği bir merkez haline gelecektir. 

İslam’ın emanına girdiği günden beri Kudüs, Müslümanlarla birlikte Musevilerin de Hristiyanların da ibadet hürriyetini sağlamış, insanlar yüzyıllar boyu huzur ve güven içerisinde inandıkları gibi ibadetlerinin gereğini yerine getirme konusunda bir sorun yaşamamışlardır.

Ümmet gaflete düştüğü için işgal edilen Kudüs’ün 88 yıllık esaretine son verip hürriyetine kavuşturmak ve gaflet uykusundan uyandırmak Selahaddin-i Eyyübi’ye nasip olmuştu. Bu fetihte en büyük etken, ümmetin Kudüs’ün kurtuluşu hedefinde birleşmeleri oldu. Bugün de zaferi getirecek güç, ihtilafları bir kenara bırakıp Kudüs hedefinde birleşmekle mümkün olur. 

Bu yıl itibari ile Miraç gecesinin bulunduğu Recep ayının son haftası İslam âleminde ‘Dünya Kudüs Haftası’ olarak anılacaktır. Beyt-ül Makdis’in işgal altında olduğunu unutturmamak ve onun özgürlüğü için verilen mücadeleyi diri tutmak adına önümüzdeki yıllarda da ‘Dünya Kudüs Haftası’nı inşallah kutlamaya devam edeceğiz. Kudüs’ün özgürlüğü için yapılan her çalışmayı, aynı zamanda ümmetin birlik ve beraberliğinin sağlanması için atılmış bir adım olarak görüyoruz. 

Bu münasebetle, İslam Ümmetinin Miraç Kandili’ni en içten duygularla kutlar, Kudüs’ün özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum.”

 

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-