Advert
Yaz Kur’an Kursları İçin Kayıtlar Bugün Başlıyor
Yaz Kur’an Kursları için kayıtların 21 Haziran Pazartesi günü başlayacağını belirten ilçe Müftüsü Toprak, “Kur'an'ı öğrenmek, okumak, sevmek ve yaşamak her Müslüman çocuğun ve gencin vazgeçilmez hakkıdır.” dedi.
Yaz Kur’an Kursları İçin Kayıtlar Bugün Başlıyor

 

Solhan ilçe Müftüsü Eyüphan Toprak, Yaz Kur’an Kursları için kayıtların 21 Haziran Pazartesi günü başlayacağını belirtti.

 

Yaz Kur’an Kursu Eğitimleri hakkında açıklama yapan İlçe Müftüsü Eyüphan Toprak, “Kur'an'ı öğrenmek, okumak, sevmek ve yaşamak her Müslüman çocuğun ve gencin vazgeçilmez hakkıdır. Neslimizi, Kerim kitabımızla tanıştırmanın ve kaynaştırmanın, hepimizinen temel görevi olduğu bilinci ile 2021 yıl yaz  tatilinde  de çocuklarımızı ve gençlerimizi Kur’an-ı Kerim ile buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. 5 Temmuz Pazartesi günü başlayacak olan bu seneki yaz Kur’an Kurslarımız 20 Ağustos Cuma günü sona erecektir. 4 yaş ile on beş yaş arasındaki çocuklarımıza, pandemi tedbirleri çerçevesinde camilerimizde ve Kur’an kurslarımızda yüz yüze açılacak olan kurslarımıza kayıtlar 21 Haziran Pazartesi günü başlayacaktır. Kayıt için velilerimizi ve öğrencilerimizi cami ve kur’an kurslarımıza bekliyoruz. Yaz kuran Kurslarında çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim dersinin yanında itikat, ibadet, ahlak ve siyer dersleri de verilmektedir. Yani çocuklarımız Kur’an-ı Kerim’i doğru okumnın yanında; İtikat dersinde inanç esaslarımızı, İbadet dersinde başlıca ibadetlerimizi, Ahlak dersinde her türlü ahlaki değerin önemini ve Siyer dersinde de peygamber efendimizin hayatından farklı kesitleri öğrenme imkanı bulacaklardır. Hedeflenen kazanımların elde edilebilmesi için velilerimizin desteğini bekliyoruz. İnanıyoruz ki velilerimiz kurslarımızı sahiplendiği ölçüde evlatlarımızın başarısı artacaktır. Bir dönem halinde günde üç ders olarak uygulanacak olan 2021 yılı Yaz Kur’an Kurslarımızın tüm milletimize, evlatlarımıza faydalı olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum. Yaz Kur’an Kursları boyunca çocuklarımızı misafir etmeyi, çocuklarımıza Kerim kitabımızı  ve diğer faziletli davranışları öğretmeyi heyecanla bekleyen tüm değerli din görevlilerimize, Kur’an Kursu hocalarımıza, şimdiden kolaylıklar ve muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.” İfadelerini kullandı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ‘2021 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları’ belirlendi. Buna göre bu yıl yaz Kur’an kurslarına ilişkin alınacak tedbirler ve hazırlıklara yönelik çalışma esasları 81 İlin Müftülüklerine gönderildi.

 

20 Ağustos’ta bitecek

Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl okulların tatile girmesiyle birlikte cami ve Kur’an kurslarında açtığı ‘Yaz Kur’an Kursları’, bu yıl da Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle yaş gruplarına göre çevrimiçi veya yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecek. 2021 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitim öğretim tek dönem halinde 05 Temmuz-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılması planlanırken başvurular, 21 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında cami, Kur’an kursları veya ‘www.diyanet.gov.tr’ üzerinden yapılabilecek.

 

Çocuklar yüz yüze, gençlere online eğitim

Kur’an kurslarına 4-22 yaş grubu arasındaki çocuk ve gençler katılabilecek. Buna göre 4-9 yaş grubu öğrencilerin velileri, bölgesindeki en yakın Kur’an kursuna yüz yüze olarak veya web sitesi üzerinden başvuru yapabilirken bu gruba sadece yüz yüze eğitim verilecek. 10-15 yaş arası öğrenci velileri ise başvurularını yüz yüze veya web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirken eğitimleri tercihlerine göre yüz yüze veya çevrimiçi olacak. Yine 16-22 yaş arası öğrencilerin başvuruların web sitesi üzerinden alınacak, eğitimleri ise sadece çevrimiçi yapılacak. Ayrıca Kur’an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların da velileri başvuru yapabilecek.

 

Öğrenciler dini bilgi seviyelerine göre gruplandırılacak

Eğitim ortamları imkânlar dâhilinde öğrencilerin yaş grubu, cinsiyeti, Kur’an-ı Kerim okuma ve dini bilgi seviyeleri dikkate alınarak oluşturulurken, yüz yüze eğitim verilen ortamlarda ise öğrenci sayısı, Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında fiziki şartlar göz önünde bulundurularak öğretici grupları belirleyecek. Çevrimiçi eğitimlerde ise öğrenci sayısı en fazla yirmi kişi olacak.

 

‘Covid-19 Salgın Rehberi’ hazırlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Kovid-19 salgını sebebiyle Kur’an kurslarındaki tedbirlere ilişkin ‘Kovid-19 Salgın Rehberi’ hazırladı. Bu kapsamda alınan tedbirler şu şekilde belirlendi:

-Öğrencilerin her gün kurslarda ateşleri ölçülecek, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olanlar sağlık kurumuna yönlendirilecek.

 

-18 yaş üstü olan öğrenciler bizzat kendileri, 18 yaş altı olan genç ve çocukların ise velileri tarafından “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” adı altında dilekçe vermeleri gerekecek.

-Dersler birleşik sınıflarla yapılmayacak. Derslerde oturma şekli, sıra düzeninde sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde birer boşluk bırakarak çapraz oturma düzeni yapılarak ve maske takılarak gerçekleştirilecek.

-Kur’an-ı Kerim, kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacak ve öğrenciler arası malzeme alışverişine izin verilmeyecek.

-Teneffüslerde ders ortamları mutlaka havalandırılacak.

-Kurs binası, sınıf ve cami/mescit girişinde el antiseptiği bulundurulacak.

-Kurslarda bulunan sınıf, mescit, tuvalet ve abdesthaneler günde en az bir defa temizlenecek ve sık sık havalandırılacak. Ayrıca, kapı kolları, elektrik düğmeleri, masa, sandalye gibi sık dokunulan yüzeyler düzenli olarak dezenfekte edilecek ve temizliği sağlanacak.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-