Advert
İstanbul Sözleşmesi resmen yürürlükten kaldırıldı
Sözde "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi" olan İstanbul Sözleşmesi, resmi olarak bugün itibarıyla yürürlükten kaldırıldı.
İstanbul Sözleşmesi resmen yürürlükten kaldırıldı

Türkiye, Batılı değerleri temel alan, toplumun inanç, örf ve adetlerini göz ardı eden İstanbul Sözleşmesi'nden 20 Mart'ta Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararda, şu ifadeler yer almıştı:
İstanbul Sözleşmesi feshedildi
Türkiye Cumhuriyeti adına 11.5.2011 tarihinde imzalanan ve 10.2.2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.
Bugün itibari ile sözleşmenin yürürlükten kaldırılacağını bildiren kararda, "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından sona erme tarihinin 1 Temmuz 2021 olarak tespit edilmesine karar verilmiştir." ifadeleri kullanılmıştı. (İLKHA)

Kategori: DİĞER HABERLER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert