Advert
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİNDEN BÜYÜK BAŞARI
"AD Scientific Index (AD Bilimsel İndeksi) 2022 Versiyon 1” sonuçları yayımlandı. Yayımlanan sonuçlara göre Bingöl Üniversitesi, sıralamada birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak büyük başarıya imza attı.
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİNDEN BÜYÜK BAŞARI

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

AD Bilimsel İndeksi tarafından yapılan "AD Bilimsel İndeksi 2022 Versiyon 1" Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversiteleri sıralamasının verileri kamuoyu ile paylaşıldı. "AD Bilimsel İndeksi 2022 Versiyon 1” tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Bingöl Üniversitesi, ülkemizde 2000 yılı sonrası kurulan bölge üniversiteleri arasında 1.’inci sırada yer alırken, 2000 sonrası kurulan üniversiteler arasında ise 8’inci oldu. 125 devlet üniversitesi sıralamasında 16.’ıncı sırada yer bulan Bingöl Üniversitesi, değerlendirmeye giren tüm üniversiteler sıralamasında ise 26.’ıncı sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ 10 BİN BİLİM İNSANI ARASINDA BİNGÖL ÜNİVERSİTESİNDEN 14 BİLİM İNSANI YER ALDI
‘AD Scientific Index’, kurumsal bazda üniversiteler arasında yaptığı sıralamanın yanı sıra Türkiye’deki Üniversitelerde çalışan bilim insanlarının da sıralamasını yapıyor. İlk 10 bin bilim insanı arasından yapılan değerlendirmede; Bingöl Üniversitesinden bu sıralamada 14 akademisyen yer aldı. Bilim insanlarının üniversite, ülke, bölge, dünya, temel alan ve branşlardaki sıralama ve değerlendirmesini yaparak gösteren ilk ve tek çalışma olan AD Scientific Index’in sıralama ölçütleri arasında; bilim insanlarının H index, i10 index ve atıf sayısı ile birlikte toplam ve son 5 yıldaki üretkenlik katsayısı yer alıyor. AD Bilimsel İndeksi; Tarım ve Ormancılık, Sanat, Tasarım ve Mimarlık, İşletme ve Yönetim, Ekonomi ve Ekonometri, Eğitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih, Felsefe, İlahiyat, Hukuk ve Hukuk Çalışmaları, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Doğa Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi alanlarda bilim insanları arasında sıralama yapıyor.

İLK 10 BİNDE YER ALAN BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİ

AD Scientific Index tarafından 10 bin bilim insanı arasında yapılan değerlendirmede Bingöl Üniversitesinden 14 bilim insanı yer aldı. Sıralamada yer alan Bingöl Üniversite bilim insanlarının tümünün doğa bilimlerinde olması dikkat çekti.

Bingöl üniversitesi tarafından ilk 10 binde yer alan akademisyenlerin isimlerinin bulunduğu açıklamada, “Doç. Dr. Kamuran Dilsiz, Fizik alanında Üniversitemizde 1. sırada Türkiye’de 21 sırada, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kimya alanında Üniversitemizde 2. sırada Türkiye’de 807 sırada, Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Kimya alanında Üniversitemizde 3. sırada Türkiye’de 1135. sırada, Doç. Dr. Cüneyt Çağlayan, Kimya alanında Üniversitemizde 4. sırada Türkiye’de 1267. sırada, Prof. Dr. Lütfü Behçet, Biyoloji alanında Üniversitemizde 5. sırada Türkiye’de 3486. sırada yer alırken sıralamaya giren diğer akademisyenlerimiz şunlardır: Doç. Dr. İkram Orak fizik alanında, Doç. Dr. Adem Kara veterinerlik alanında, Doç. Dr. Ferdi Akman fizik alanında, Prof. Dr. Rıdvan Polat biyoloji alanında, Prof. Dr. Hasan Kılıç ziraat alanında, Prof. Dr. Ahmet Çetin kimya alanında, Doç. Dr. Halil Şimşek veterinerlik alanında, Prof. Dr. Abdurrahman Gül veterinerlik alanında ve inşaat mühendisliği alanında Doç. Dr. Ahmet Benli yer aldı.” denildi.

ÇAPAK, “ÜNİVERSİTEMİZDE ÜRETKEN BİLİM İNSANLARININ ÇOK OLMASI GURUR VERİCİ”

AD Scientific Index tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarının kendilerini gururlandırdığını ifade eden Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Fiziksel alt yapısını bitirme noktasına getiren üniversitemiz gün geçtikçe bilimsel çalışmalarıyla daha çok adından söz ettiriyor. Üniversitemiz artık niteliksel çalışmalara yoğunlaşan bir kurum olarak yoluna devam ediyor. Üniversitemizde üretken bilim insanların gün geçtikçe çoğalması bizleri gururlandırıyor. Bilimsel üretkenlik yalnız ilimize değil, bölgemize, ülkemize ve dünyaya hizmet ediyor. Başta başarı sırlamasında dereceye giren bilim insanlarımızı kutlarken, Bingöl Üniversitesi Ailesi’ne de teşekkür ediyorum” dedi.

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert