Advert
SERALARDA ÜRETİLEN SEBZE FİDELERİNİN SATIŞLARI BAŞLIYOR
Bingöl Üniversitesinin‘Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ bünyesinde Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarda çoğunluğu ata tohumu olarak adlandırılan yerli tohumlardan yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz gibi birçok sebzenin fide satışları bugün itibariyle başlıyor.
SERALARDA ÜRETİLEN SEBZE FİDELERİNİN SATIŞLARI BAŞLIYOR

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!


FİDELER ÜRETİMİNDE ÇOĞUNLUKLA YERLİ TOHUM KULLANILDI
Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Ahmet Hakan Ürüşan, Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarda yetiştirilen sebze fidelerinin üretiminde çoğunlukla ‘ata tohumu’ olarak bilinen yerli tohumun kullanıldığını ifade etti. Ürüşan, Mart Ayı’nın ortalarından itibaren üretimine başladıkları sebze fidelerinin bir kısmının şu anda dikime hazır geldiğini, bir kısmının da önümüzdeki günlerde dikime hazır hale geleceğini söyledi.  
Bingöl İli için fidelerin uygun dikim zamanının Mayıs Ayı’nın ilk haftası olduğunu ifade eden Ürüşan, şu açıklamalarda bulundu: Daha erken dikimi yapılan sebze fidelerinin ilkbahar donlarından zarar görme riski vardır. Fideleri dikerken ve devamında bir takım yapılması gereken uygulamalar var. Özellikle fideyi götürüp diktikten sonra can suyunun verilmesi gerekiyor. Takip eden birkaç gün de ihtiyaç duyulması halinde bu işleme devam edilmeli. Tüplü fidelerimizin tanesi 1 Lira 75 kuruştan satılıyor. İlgi duyan vatandaşlarımızı Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarımıza bekliyoruz”

Kategori: BİNGÖL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert