Advert
as

'ZAZACA'YI YAŞATMALIYIZ'

'ZAZACA'YI YAŞATMALIYIZ'

Bingöl Üniversitesinde gerçekleştirilen Zaza Dili ve Edebiyatı söyleşisine katılan Klasik Zaza Edebiyatının en üretken yazarlarından biri olan 92 yaşındaki Molla Muhammed Ali Huni, öğüt verdi: 'Zazaca'nın bütün şivelerinden kelimeleri öğrendim ve bunları şiirlerimde kullandım. Zazaca çok değer verilmesi gereken bir dildir. Bunu yaşatmamız gerekiyor.'

Zaza dilinde birçok esere imza atmış Yazar-Şair Molla Muhammed Ali Huni, Bingöl Üniversitesinde gerçekleştirilen Zaza Dili ve Edebiyatı söyleşisine katıldı. 92 yaşındaki Yazar-Şair Molla Muhammed Ali Huni, Zaza diline kazandırdığı eserlerle tanınıyor. Zazaca şiir ve kasideler yazan Molla Muhammed Ali Huni, bugüne kadar Zaza Dili ve Edebiyatında yer alan birçok öykü ve hikayeyi derledi.
Zaza diline daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyleyen Molla Muhammed Ali Huni, söyleşide Zaza dilinin yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, “Bölge uleması, bu dile önem vermediği için çok üzülüyorum. 1950'lerden itibaren Zazaca şiirler, Mevlid, Hz. Yusuf ile Züleyha, Kerbela başlıca konulu çok sayıda kasideler yazdım. Zazaca'nın bütün şivelerinden kelimeleri öğrendim ve bunları şiirlerimde kullandım. Zazaca çok değer verilmesi gereken bir dildir. Bunu yaşatmamız gerekiyor.” Dedi.
Klasik Zaza Edebiyatının en üretken yazarlarından biri olan Molla Muhammed Ali Huni, söyleşinin ardından Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ı makamında ziyaret etti.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum