Advert
AKADEMİYA ZAZAKİ, ZAZACA BÖLÜMÜ TERCİHİ İÇİN ÇAĞRI YAPTI
Zaza Dili ve Edebiyatı bölümün teşvik noktasında Akedemiya Zazaki (Zazaca Akademisi) yazılı açıklama yaptı.
AKADEMİYA ZAZAKİ, ZAZACA BÖLÜMÜ TERCİHİ İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!


UNESCO'nun raporunda ölmeye yüz tutmuş diller arasında alan Zaza dili için YKS tercihlerinde Zaza dili ve Edebiyatı bölümü tercihi noktasında Akademiya Zazaki (Zazaca Akademisi) açıklamalarda bulundu.

27 Temmuz'da başlayan YKS (TYT-AYT) tercihleri 5 Ağustos'a kadar devam edecek.  Yüzbinlerce öğrencinin tercih yapacağı bu süreçte birçok üniversite ve bölüm de öğrencilerin kendilerini tercih etmesi için kolları sıvadı. Bu bölümlerden biri de 'Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'dür. 

 

Akedemiya Zazaki (Zazaca Akademisi) tarafında yapılan yazılı açıklamada, "Zaza Dili ve Edebiyatı şu an itibariyle Bingöl Üniversitesi ve Munzur Üniversitesinde müstakil bir bölüm halinde eğitim vermektedir. Lisans programı olan bu bölümlerde 4 yıllık eğitimin ardından mezun olan öğrencilerin öğretmenlik, noter, hastane, basın, adliye ve başkaca alanlarda istihdam olanağı bulunmaktadır." denildi. 

 

"ZAZACA'NIN AYAKTA KALMASI İÇİN BU BÖLÜMLERİ OKUMAK ÖNEMLİ DESTEKTİR"  

 

Açıklamada, "UNESCO'nun yıllar önceki bir raporunda ölmeye yüz tutan diller arasında zikrettiği Zazaca'nın ayakta kalması için bu bölümleri okumak önemli bir destektir. Bölümde okuyan öğrencilerin de kolaylıkla istihdam edilmesi için Zazaca dersinin ortaokul bünyesinde seçmeli ders olarak seçilmesi için velilere, idarecilere ve siyasilere büyük görevler düşmektedir. Biz de sorumluluk adına sosyal medyada paylaşılan görsellerden yolla çıkarak bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek istedik." ifadelerine yer verildi. 

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert