Advert
as

AKADEMİYA ZAZAKİ, ZAZACA BÖLÜMÜ TERCİHİ İÇİN ÇAĞRI YAPTI

AKADEMİYA ZAZAKİ, ZAZACA BÖLÜMÜ TERCİHİ İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Zaza Dili ve Edebiyatı bölümün teşvik noktasında Akedemiya Zazaki (Zazaca Akademisi) yazılı açıklama yaptı.


UNESCO'nun raporunda ölmeye yüz tutmuş diller arasında alan Zaza dili için YKS tercihlerinde Zaza dili ve Edebiyatı bölümü tercihi noktasında Akademiya Zazaki (Zazaca Akademisi) açıklamalarda bulundu.

27 Temmuz'da başlayan YKS (TYT-AYT) tercihleri 5 Ağustos'a kadar devam edecek.  Yüzbinlerce öğrencinin tercih yapacağı bu süreçte birçok üniversite ve bölüm de öğrencilerin kendilerini tercih etmesi için kolları sıvadı. Bu bölümlerden biri de 'Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'dür. 

 

Akedemiya Zazaki (Zazaca Akademisi) tarafında yapılan yazılı açıklamada, "Zaza Dili ve Edebiyatı şu an itibariyle Bingöl Üniversitesi ve Munzur Üniversitesinde müstakil bir bölüm halinde eğitim vermektedir. Lisans programı olan bu bölümlerde 4 yıllık eğitimin ardından mezun olan öğrencilerin öğretmenlik, noter, hastane, basın, adliye ve başkaca alanlarda istihdam olanağı bulunmaktadır." denildi. 

 

"ZAZACA'NIN AYAKTA KALMASI İÇİN BU BÖLÜMLERİ OKUMAK ÖNEMLİ DESTEKTİR"  

 

Açıklamada, "UNESCO'nun yıllar önceki bir raporunda ölmeye yüz tutan diller arasında zikrettiği Zazaca'nın ayakta kalması için bu bölümleri okumak önemli bir destektir. Bölümde okuyan öğrencilerin de kolaylıkla istihdam edilmesi için Zazaca dersinin ortaokul bünyesinde seçmeli ders olarak seçilmesi için velilere, idarecilere ve siyasilere büyük görevler düşmektedir. Biz de sorumluluk adına sosyal medyada paylaşılan görsellerden yolla çıkarak bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek istedik." ifadelerine yer verildi. 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum