Advert
as

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ DENETLENDİ

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ DENETLENDİ

Solhan Zabıta Personeli ile Bingöl Belediyesi Ölçü ve Ayar görevlisi, Solhan’da bulunan işletmeleri kontrol ederek ölçü ve tartı aletlerini denetledi.


 

Solhan Belediyesi Zabıta Memuru Mehmet İşeri ile Bingöl Belediyesi Ölçü Ayar Memuru Ersin Alashan, İşletmelere ait ölçü ve tartı aletlerini denetledi.

 

Görevliler tarafından yapılan açıklamada, ticaret gereklerine ve kamu yararına uygunluk sağlanması açısından her türlü ölçü ve tartı aletlerinin doğru ve ayarlı bir şekilde kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla uygulamaya konulan 3516 Sayılı Ölçü Ayar Kanunu’na göre ölçü ve tartı aletlerinin belli aralıklarla muayenelerinin yapıldığı belirtildi.

 

İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

 

Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’nda yer alan kuralları yerine getirmeyenlere cezai ve idari cezalar uygulanacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’na göre damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere idari para cezası verilmekte ayrıca ölçü aletlerine el konulmaktadır. Aynı zamanda doğru olmayan ölçü aletleri kullanan kişilere ise idari para cezası verilmekte ve ölçü aletine el konulmaktadır. Damgalanmamış ölçü ve ölçü aletlerini satan, satışa arz eden veya ticari ilişkilerde kullanan bir kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmakta; ayarın doğru olmadığını bildiği halde aletle ölçü yapan ve bu suretle haksız menfaat temin eden kişi Türk Ceza Kanunu’nun dolandırıcılık suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılmaktadır.”

 

Açıklamada, yapılacak periyodik muayenede, ölçü aleti kullanan kişilerin ölçü, ölçü aletlerinin cinsi, markası, numarası ve kapasite bilgilerini de yanında bulundurmaları gerektiği belirtildi.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum