Advert
ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ DENETLENDİ
Solhan Zabıta Personeli ile Bingöl Belediyesi Ölçü ve Ayar görevlisi, Solhan’da bulunan işletmeleri kontrol ederek ölçü ve tartı aletlerini denetledi.
ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ DENETLENDİ

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!


 

Solhan Belediyesi Zabıta Memuru Mehmet İşeri ile Bingöl Belediyesi Ölçü Ayar Memuru Ersin Alashan, İşletmelere ait ölçü ve tartı aletlerini denetledi.

 

Görevliler tarafından yapılan açıklamada, ticaret gereklerine ve kamu yararına uygunluk sağlanması açısından her türlü ölçü ve tartı aletlerinin doğru ve ayarlı bir şekilde kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla uygulamaya konulan 3516 Sayılı Ölçü Ayar Kanunu’na göre ölçü ve tartı aletlerinin belli aralıklarla muayenelerinin yapıldığı belirtildi.

 

İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

 

Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’nda yer alan kuralları yerine getirmeyenlere cezai ve idari cezalar uygulanacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’na göre damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere idari para cezası verilmekte ayrıca ölçü aletlerine el konulmaktadır. Aynı zamanda doğru olmayan ölçü aletleri kullanan kişilere ise idari para cezası verilmekte ve ölçü aletine el konulmaktadır. Damgalanmamış ölçü ve ölçü aletlerini satan, satışa arz eden veya ticari ilişkilerde kullanan bir kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmakta; ayarın doğru olmadığını bildiği halde aletle ölçü yapan ve bu suretle haksız menfaat temin eden kişi Türk Ceza Kanunu’nun dolandırıcılık suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılmaktadır.”

 

Açıklamada, yapılacak periyodik muayenede, ölçü aleti kullanan kişilerin ölçü, ölçü aletlerinin cinsi, markası, numarası ve kapasite bilgilerini de yanında bulundurmaları gerektiği belirtildi.

Kategori: SOLHAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-
Advert