Advert
as

BİNGÖL’DE UZUN BİR ARADAN SONRA VATS İŞLEMİ YAPILDI

BİNGÖL’DE UZUN BİR ARADAN SONRA VATS İŞLEMİ YAPILDI

​Bingöl Devlet Hastanesinde uzun bir aradan sonra VATS yöntemi ile kapalı akciğer ameliyatı gerçekleştirildi.


Akciğer hastalıkları ve göğüs kafesi içindeki bir çok hastalığın teşhis ve tedavisinin açık ameliyat ile değil, kapalı ameliyatlar, minimal invazif cerrahi gibi isimlerle adlandırılan video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) işlemi hastanemiz doktorlarından Op. Dr. Muhyettin Aslan tarafından gerçekleştirildi.

 

Başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Aslan, "Geçen hafta yaptığım kapalı akciğer ameliyatı (VATS) ile hastamın sağ akciğerinde oluşmuş bül dediğimiz hasarlı parankim kısmını çıkardık. Hastayı şifa ile taburcu ettik. Son yıllarda akciğer ameliyatlarında açık cerrahinin yerini artık VATS almıştır. Hasta için daha az ağrı, erken taburculuk ve ciltte daha küçük bir kesi olması VATS'ın daha çok tercih edilmesini arttırmıştır. Özellikle sigaranın yıllarca akciğerde oluşturduğu büllerin neden olduğu pnömotoraks (akciğer sönmesi) sık görülmektedir. Pnömotoraks, akciğerde sıvı (plevral sıvı), benign veya maling nodul, kistik lezyonlarda VATS tercih edilebilir. Akciğer kanserlerinde VATS ile rezeksiyon yapılmaktadır." dedi.

 

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü de emeği geçenlere teşekkür ederek, hastanede imkanlar dahilinde hizmetleri daha iyi hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum