Advert
as

“YOLUMUZU AYDINLATAN YILDIZLAR” KONFERANSI DÜZENLENDİ

“YOLUMUZU AYDINLATAN YILDIZLAR” KONFERANSI DÜZENLENDİ

Bingöl Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü tarafından "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" konulu konferans düzenlendi. Programda konuşmacı olarak Araştırmacı-Yazar Orhan Erkuş katıldı.

‘Kasım Ayı Sahabe Ayı’ faaliyetleri kapsamında Bingöl Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü, Bingöl Üniversitesi konferans salonunda Araştırmacı-Yazar Orhan Erkuş’un konuşmacı olarak katıldığı "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" programı gerçekleştirdi.

 Sunuculuğunu Muhammed Demir’in yaptığı program Muhammed Yahya Cavit’in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Bingöl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ali İrfan Özeren’in selamlama konuşması yaptığı programda Araştırmacı-Yazar Orhan Erkuş konuştu.

 Erkuş, "Bizim ümmet olarak çektiğimiz bazı sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılara çareyi nerede arayacağız sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesi sahabe-i kiramdır. İnsanlarımız manevi buhranların içerisinde, ahlaki erozyon yaşıyorlar. Bugün üniversitelerde de gördüğümüz gibi gençlerimizin en büyük sıkıntılarından bir tanesi anomi hastalığıdır, yani anlamsızlık. Hiçbir şeyin anlamı ve kıymeti olmadığı bir durum. Allah vahiy mi yollamış, genç onu anlamlandıramıyor, Rabbim ne istemiş, genç bunu anlamlandıramıyor ve her şey onun için anlamsız. Bizim yanımızda en önemli mesele Hazreti Peygamber Aleyhisselam'ın hayatı ve ashab-ı güzinin hayatıdır. Kim onların davasına gönül verirse ve davalarıyla hemhal olursa Allah onları aziz etmiştir. Üzerinden 1400 yıl geçti ama ashab-ı kiram günümüzde birçok insanın hidayetine vesile olmaya, birçok insana hayat olmaya devam ediyor. Bugün bizim tekrardan bu nesle dönmemiz lazım. Onların ahlakını, edebini, vakarını, Peygamber sevdasını ve o onların ‘Allah benden nasıl razı olur’ sancısını şu çağın insanlarına götürdüğümüz takdirde inanıyoruz ki sadra şifa olacaktır." dedi.

 "ASHAB GİBİLERİNİ YETİŞTİRECEK MEKTEP, HAZRETİ PEYGAMBER MEKTEBİDİR"

 Erkuş," Dünyada birçok üniversite var, hiçbiri bugüne kadar bir Ebubekir (Radiyallahu Anhu) yetiştirememiştir. Bugüne kadar adaletiyle nam salmış bir Ömer (Radiyallahu Anhu) yetiştirememiştir. Hiçbir üniversite bugüne kadar hayasıyla ve edebiyle melekleri utandıran bir Osman (Radiyallahu Anhu) yetiştirememiştir. Ve hiçbir üniversite bugüne kadar ilmiyle, fikriyle, zikriyle, duruşuyla, kameti ile, adaleti ile ve fikriyle bir Ali (Radiyallahu Anhu) yetiştirememiştir. Onun için bu Ebubekir’leri, Ömer’leri, Osman’ları ve Ali’leri (Allah hepsinden razı olsun) bunları yetiştirecek mektep Hazreti Peygamber Aleyhisselam'ın mektebidir. Allah o mektepte yetişmeyi hepimize nasip etsin." ifadelerini kullandı.

 "ÜMMET OLARAK EN BÜYÜK SIKINTILARIMIZDAN BİRİ DE EMİN OLAMAMAKTIR"

 Ümmet olarak çektiğimiz en büyük sıkıntılardan birinin de emin olamamak olduğunu söyleyen Erkuş, "İnsanlar maalesef birbirlerine güvenmiyorlar. Sağlam olabilmek, güçlü olabilmek… Bir insan gücü elde etikten sonra, bir insan sağlam olduktan sonra ve bununla beraber bir insan emin ve güvenilir olduktan sonra onun eline güç geçerse işte onun imtihanı yeni başlamış olur. Gücü ve makamı elde eden, bununla beraber sağlam olan, emin sıfatına haiz, güçlü ve otorite sahibi olduktan sonra sağlam kalabilmek ve değişmemek, dünyanın kendisini değiştirmeyen kişilerden olabilmek gerçekten de her babayiğidin harcı değil. Şu ümmet coğrafyasını kim değiştirecek sorusunun en güzel cevabı şudur; dünyanın kendisini değiştiremediği insanlar Allah’ın izniyle dünyayı değiştireceklerdir. Dünyanın kendisin değiştiremediği insanlar ümmetin makus tarihini Allah’ı yardımıyla değiştireceklerdir.

Sahabelerin bir derdi vardı. O da ‘Allah bizden nasıl razı olur, Allah bizi nasıl sever’ diye dertleri vardı. Onların yanında Allah’ın Adn ve Firdevs cenneti bir tarafa, dünya bir taraftaydı. Hazreti Peygamber'e sevdalıydılar, gün geldi ölümü ve şehadeti göze aldılar ve gün geldi her şeylerinden vazgeçtiler. Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah’tan razı oldular." ifadelerini kullandı.

 Erkuş konuşmasının sonunda; hayasızlık, tesettürsüzlük ve iffetsizliğin asrın en büyük sorunlarından olduğunu, Allah’ın hem erkeklere hem de hanımlara tesettüre riayet etmesi niyazında bulunarak tesettürün sadece bayanlara has bir mesele olmadığının altını çizdi.

 Özlem Ajans sanatçılarından Rıdvan Kıyançiçek’in seslendirdiği ezgiler ile devam eden program, katılımcılara çekiliş ile kitaplar hediye edildikten sonra Murat Demir’in yaptığı dua ile sona erdi. 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum