Advert
as

VALİ EKİNCİ’DEN ‘ENGELLİLER GÜNÜ’ MESAJI

VALİ EKİNCİ’DEN ‘ENGELLİLER GÜNÜ’ MESAJI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Vali Kadir Ekinci; “Engelli kardeşlerimizin bir başkasına bağımlı olmadan hayatlarını idame ettirebilmeleri bizler için büyük önem taşımaktadır.”

Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, şu ifadelere yer verdi:

“Engelli vatandaşlarımızın günlük hayata ve topluma kazandırılması ve haklarının diğer bireylerle eşit şekilde kullanılması amacıyla Birleşmiş Milletler, 3 Aralık gününü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir.

Ülkemizde de demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak tüm bireyler gibi engelli vatandaşlarımıza da eşit şekilde hizmet sunulması ve engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntılara çözüm üretilmesi için yasal düzenlemeler yapılmakta, farklı tedbirler alınmaktadır.

Bütün bunlarla amacımız, üretim süreçlerine katılamayan, farklı sosyal çevrelerden dolayı farklı sosyo-kültürel sorunları bulunan ve bazı hizmetlere ulaşmakta zorlanan engellilerimizin toplumsal yaşama etkin katılımlarını sağlamaktır.

Engelli kardeşlerimizin bir başkasına bağımlı olmadan hayatlarını idame ettirebilmeleri, çalışma hayatında aktif rol alabilmeleri, sorunlarını dile getirmeleri ve çözümünde etkin rol oynamaları bizler için büyük önem taşımaktadır.

Çünkü engellilik, sosyal hayatı kısıtlayan bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durumdur. Günümüzde insana verilen değer toplumların gelişmişlik düzeyleri ile doğru orantılı olup, engelli kardeşlerimizin her türlü imkândan özgürce yararlanabilmeleri bu değerin en büyük göstergesidir. Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini canlı tutacak en küçük çalışmalar dahi bizim için son derece önemli ve değerlidir. Bu bakımdan, engelli bireylerimizin hayatlarını desteklemek ve kolaylaştırmak hepimizin sosyal sorumluluğudur.

Unutulmamalıdır ki her insan bir engelli adayı, aşılan her engel de yarınlarımız için bir umut ışığıdır. Engellilerimize hassas davranmak, onları incitmemeye çalışmak ve onlarla bütünleşmek medeni toplum olmanın gereklerindendir.

Bu duygu ve düşüncelerle; engelli vatandaşlarımızın problemlerinin toplum içinde en aza indirgenmesini diliyor, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.”

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum