Advert
as

“UMUT TACİRLERİNE PARANIZI, ALKOLE GELECEĞİNİZİ FEDA ETMEYİN”

“UMUT TACİRLERİNE PARANIZI, ALKOLE GELECEĞİNİZİ FEDA ETMEYİN”

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Solhan İlçe Başkanı İbrahim Korkmaz, Yılbaşı gecesinin, yapılan kutlamalar ve eğlenceler yeni bir yıla girerken şans değil şanssızlıklara kapı araladığını belirterek, “Umut tacirlerine paranızı, alkole geleceğinizi feda etmeyin.” dedi.

Yılbaşı gecesinin, yapılan kutlamalar ve eğlenceler yeni bir yıla girerken şans değil şanssızlıklara kapı araladığını belirten Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Solhan İlçe Başkanı İbrahim Korkmaz, “Umut tacirlerine paranızı, alkole geleceğinizi feda etmeyin.” dedi. 

Bir yılın bitimi yeni bir yılın başlangıcı, batı kültürünün bir dayatması olarak kutlanılan, bu kutlama neticesinde de birçok bağımlılık hikâyesine başlangıç olduğu gece haline geldiğine işaret eden Korkmaz, “Emeğin, alın terinin, Şans oyunları vasıtasıyla çalındığı, umutların satın alındığı yeni bir yıla girerken, içilen bir kadehin şişede masum durduğu gibi durmadığını her yıl medyadan takip edebiliyoruz. Yılbaşı gecesine varmadan haftalar öncesinde özelikle sosyal medyada fütursuzca paylaşılan yılbaşı alışveriş sepetlerindeki alkol reklamlarının denetimsizliği, ziyadesiyle üzüyor ve gelecek için ürkütüyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de o gece kendinden geçen, alkolün etkisinde olup guruplar halinde taciz yapan ve de tacize uğrayan, aşırı promilden dolayı gecenin sonunda trafik kazaları, şiddet vakaları basın için haber kaynağı olmasından ziyade toplumun yapı taşlarının yerinden oynadığı, toplusal değerin ve gelecek günlerin yıkım göstergesi olarak bilinmelidir.” 

Korkmaz,”Kültürel yozlaşmalardan birisi yılbaşı kutlamalarıdır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır. Başında Milli kelimesi ile toplumsal bilinçte; zarardan ziyade faydası varmış gibi lanse edilen, Devlete ait TV kanalları dahil olmak üzere özel televizyon kanallarında reklamının bangır bangır yayınlanması tam da hayal tacirlerinin deyişi ile bir bilet Talih değil sizin için talihsizliktir. Bağımlılık yapıcı maddeler gibi davranışsal bir bağımlılık olan Şans oyunlarının denetimden uzak, kumar değilmiş algısı bu toplumda ciddi manada yaralar ve yıkımlara sebep olacaktır.”dedi. 

Yapılması gerekenlerin bir yılı kapatıp diğer bir yıla girerken kişinin bir muhasebe yapması, var olan olumsuz davranışlarının tekrarlanmaması noktasında bir programla hayatını idame etmesi olduğuna değinen Korkmaz, “Yeni bir yıla girerken yasal olan ama kamu vicdanında legal ve faydalı olmayan semavî dinlerde haram ve günah olan şans oyunları vasıtasıyla umut tacirlerine paranızı, alkole sağlığınızı ve geleceğinizi feda etmeyelim. 2023’ün hayatınızda var olan olumsuz bütün davranış ve bağımlılıklardan uzak sağlık, huzur ve Neşe getirmesini temenni ediyoruz. En büyük şansımız yeni bir yıla başlamamızdır.” diye konuştu.(Haber Merkezi)

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum