Advert
as

'BİLİM, İLETİŞİM VE PROJE ESASLIYIZ'

'BİLİM, İLETİŞİM VE PROJE ESASLIYIZ'

Bayar: 'Bireysel ihtiraslardan arındırılmış, üretim odaklı yaklaşımları önceleyip ekip ruhuyla hareket edilen bir süreci başlatmak, halkın sosyoekonomik beklentilerine karşılık olacak projelerin geliştirilmesi ve her alanda liyakatli kadrolarla kalkınmayı tabandan başlatıp yukarı yönlü bir ivmeyle geleceğe taşıma hedefimiz var.'

Eğitimci ve Aktivist Ferhat Bayar AK Parti Milletvekili Aday Adaylığı için AK Parti Bingöl İl Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

 "Rûberû, kapı kapı yapılan istişare sürecinin sonu, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla devam eden bir resmîyet!" diyen Bayar, açıklamasında "İmzalar atıldı, lakin milletin sözünü en iyi şekilde temsil etmek ve talebimizi var gücümüzle haykırmak adına sahada olmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

 "SÖYLEMEK YETMEZ, UYGULAMAK GEREK DİYORUZ"

 Bayar açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonuyla başlattığı yeni dönemde irade sahibi bir profil ve vizyona uygun stratejilerle yola çıktık. Kalpten çıkmayan lakin dilde ikrar edilen içi boş söylemlere inat, gücümüz yettiğince sahayı karış karış gezerek herkese vizyonumuzu anlatmaya devam edeceğiz. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak ilerlemek temel gayemizdir. Yeni dönemde oluşturulacak saha temsiliyetiyle sürdürülebilir ve güçlü iletişim kanalları kurarak, birbirinden haberdar olunabilen bir alan oluşturma ve ulaşılabilirliği esas alma gayretindeyiz. Bireysel ihtiraslardan arındırılmış, üretim odaklı yaklaşımları önceleyip ekip ruhuyla hareket edilen bir süreci başlatmak, halkın sosyoekonomik beklentilerine karşılık olacak projelerin geliştirilmesi ve her alanda liyakatli kadrolarla kalkınmayı tabandan başlatıp yukarı yönlü bir ivmeyle geleceğe taşıma hedefimiz var. Hayatının birçok noktasında projeler yapmış ve uygulamış olmanın avantajlarını yaşayan bir kardeşiniz olarak bilimsel bir yol haritasıyla insanımıza katma değerler sunmak istiyoruz. Sürecin sonunda üsleneceğimiz görev itibariyle projelerimizi de elbette somut şekilde paylaşacağız. Bu yüzden de diyoruz ki, okumak lazım ancak düşünmek, uygulamak ve neticelendirmek de lazım. Sadece kitapların arasından bakılan dünya, hayat değildir. Memlekete dokunmamış, dertli milletine tepeden bakmış, bir gün olsun milletinin yanında bulunmamış, tepeden inme temsiliyet anlayışın yanında maddi gücüyle milletin sözüne talip olmuş değiliz” dedi.

 Bayar: “Türkiye Yüzyılı Vizyonu ile yarın değil hemen şimdi diyerek, başvurumuzun ülkemiz, milletimiz, şehrimiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 Ferhat BAYAR kimdir?

2008 yılından bu yana öğretmenlik ve yöneticilik görevini yerine getirmesinin yanı sıra, 2010 yılından itibaren sivil toplum çalışmalarında aktif olarak yer alarak sivil toplum gönüllüsü ve sosyal aktivist olan Bayar; 1986 yılında Solhan ilçesinde doğmuştur. Evli ve dört çocuk babasıdır. Babadan Şükûran, anneden Tavz ailesine mensup olan Bayar'ın, Solhan ilçesinin yanı sıra Adaklı ve Karlıova ilçesiyle birlikte özellikle Sancak bölgesiyle aynı atadan yakın akrabalık ilişkileri bulunmaktadır.

 Atatürk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Lisans, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Adalet Ön Lisans bölümlerini başarıyla tamamlayan Bayar, mevcut süreçte İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir.

 2008 yılından bu yana, Bitlis ve Bingöl illerinde olmak üzere birçok kurumda öğretmen ve yönetici olarak resmî görevlerde bulunmuştur. 2021-2022 döneminde Solhan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Özel Büro'nun kuruculuğunu yaparak; Ar-Ge çalışmalarının yapılmasını ve sivil toplum proje faaliyetlerine kaynak ve destek sağlamış, T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajanslarına proje önerileri sunmuş, kurumların sosyal ve fiziksel imkânlarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirmiştir.

 Resmî görev süresi içerisinde çeşitli hibe programlarıyla ya da sponsorlar aracılığıyla onlarca projenin yazımında, yürütülmesinde ve uygulanmasında bizzat görev alarak, eğitimin kalitesinin arttırılması ve sosyal, toplumsal gelişim sürecine olumlu katkılar sunulması amacıyla önemli çalışmalar yürütmüştür. 2010 yılında başladığı sivil toplum çalışmalarıyla gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerin etkin sonuçlarının kısa sürede ülke genelinde etki oluşturması neticesinde ulusal alanda da aktif olmasının önü açılmıştır. Çalışma hayatı boyunca ulusal çapta birçok sivil toplum kuruluşunda Kurucu, Üye, Gönüllü, Kolaylaştırıcı ve Eğitmen olarak çeşitli görevler almıştır ve bu çalışmalarına halen devam etmektedir.

 


Gönüllü, gözlemci, kolaylaştırıcı ve eğitmen sıfatıyla dahil olduğu uluslararası çalışmalarla Almanya, İsveç, Polonya, Estonya, Letonya, Yunanistan ve Suriye gibi birçok ülkede eğitsel çalışmalarda bulunarak hem bireysel kapasitesini arttırmış hem de buralarda gözlemlediği ve öğrendiği etkin uygulamaları mesleki yaşamı boyunca yerel süreçlerde de kullanmaya çalışmıştır.

 


Mesleki çalışmalarındaki başarıları dolayısıyla T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2021 yılında ‘Yılın Öğretmeni' seçilen ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Bingöl Valiliği ve Solhan Kaymakamlığı tarafından birçok kez ödüllendirilen Bayar, gönüllük çalışmaları kapsamında Van, Elâzığ, Malatya, Bingöl ve en son yaşanan Asrın Felaketinin yaşandığı illerde gerçekleşen depremlerde saha çalışmalarında, arama-kurtarma, enkaz kaldırma ve yardım organizasyonlarında aktif görev alması ve yaraların sarılması sürecinde bizzat görev alması dolayısıyla T.C. İçişleri Bakanlığı ve Bingöl Valiliği tarafından da ayrıca ödüllendirilmiştir.

 

2020 yılında yöneticilik alanındaki becerilerini veli katılımı ölçeğinde harmanlayarak ‘Okul Yönetimi & Veli Katılımı' adıyla kitap haline getirmiştir. Bireysel kitap çalışmasının yanı sıra yayınlanmış eğitim içerikli birçok kitapta da kitap bölümü yazarlığı yapmıştır. T.C. MEB ÖYGM  tarafından basımı gerçekleştirilen ve Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik olarak uygulanmakta olan Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisinin Disiplinlerarası Yaklaşım ile Öğretimi Etkinlik Kitabı'nın hazırlanmasında da ayrıca yazar olarak görev almıştır. Mevcut süreçte aktif olarak T.C. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığında ‘Editör/Yazar' olarak görev yapmaktadır.

 

Resmî çalışmalarının yanında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından yürütülen ulusal ve ulusalararası birçok kongre, sempozyum ve zirvede sunduğu bildiri ve tam metin çalışmalarıyla hem meslekî becerisini ve deneyimini sahaya sunmaya devam etmektedir hem de öğrenme yolculuğunu devam ettirmektedir.

 


Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti'ne bağlı olarak faaliyet gösteren TDPV | Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı gönüllülerinden olan Bayar; TDPV tarafından düzenlenen Siyaset ve Liderlik Akademisi'ni, Memur-Sen ve YTB tarafından düzenlenen ‘Kudüs Akademisi'ni, Millî Türk Talebe Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen Asya Diplomasisi Akademisi'ni  ve Avrupa Konseyi'nce kurulan ve Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu'nu başarıyla tamamlamıştır.

 

2014 yılında Solhan Genç Memur-Sen Kurucu Temsilciği, 2020 yılında Türkiye Gençlik Vakfı Solhan İlçe Temsilciliği görevlerini yürüten Bayar'ın; 2011-2016 yılları arasında Solhan Eğitim Derneği Kurucu Başkanlığı, 2011-2018 yılları arasında Habitat Derneği Üyesi ve Gönüllüsü, 2014-2019 yılları arasında Anadolu Gençlik Federasyonu Üyesi ve Solhan İlçe Temsilciliği,  2018 yılından bugüne Uluslararası Gelişim Derneği Kurucu Üyesi, 2019 yılından bugüne Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği Üyesi, 2020 yılından bugüne Eğitim Yöneticileri & Uzmanları Derneği Üyesi, 2021 yılından bugüne Eğitimde Mükemmellik Derneği Üyesi,  2022 yılından bugüne uluslararası insani yardım derneği olan Hayat Derneği Üyesi, 2020 yılından bu yana Türk Hava Gönüllüleri Gönüllüsü, İyiliğe Uçanlar İnsani Yardım Derneği Gönüllüsü ve 2022 yılından bu yana Şüküran Aşireti Dayanışma ve Kalkınma Derneği Üyesi olarak görev almasının yanı sıra daha birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü çalışmalarda bulunmuş ve bugün halen sivil toplum çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum