Advert
as

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ KALBİ KORUYOR

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ KALBİ KORUYOR

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, 10-16 Nisan Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, kalp sağlığı ve korunması için sağlıklı beslenme ve egzersiz tavsiye edildi.

"10-16 Nisan Kalp Sağlığı Haftası" kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi vermek, kalp sağlığı konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla her yıl kutlanıyor.

 "KALP DAMAR HASTALIKLARI ÖLÜM SEBEBİ OLARAK DÜNYADA BİRİNCİ SIRADA"

Konuyla ilgili Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafında yayınlanan mesajda, "Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin birinci sırasını oluşturmaktadır. Türkiye’deki ölümlerin yüzde 86’sı çoğunlukla kalp damar hastalıkları, diyabet, kanserler, kronik solunum yolu hastalıkların oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar kaynaklıdır. Türkiye’de tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin yüzde 80’i önlenebilir niteliktedir." denildi.

 "ALKOL KULLANIMI KORONER KALP HASTALIKLARININ YÜZDE 80’İNDEN SORUMLU"

Açıklamada, "Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir." ifadelerine yer verildi.

 Açıklamada kalp sağlığı ve korunması için şu tavsiyelere yer verildi: "Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

 Sağlıklı Beslenin

Yeterli ve dengeli beslenin

Yeterli sebze-meyve tüketin

Tuz, şeker ve yağ miktarını azaltın Posa içeren besinler tüketin

Hazır /işlenmiş gıdalarda uzak durun

 Hareket Edin

Haftalık 5 defa en az 30 dakika orta yoğunlukta bir etkinlik gerçekleştirin

Merdiven kullanın, arabaya binmek yerine yürüyün

Herhangi bir egzersiz başlamadan önce bir hekiminize danışın

 Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigarayı bırakmanız hem kendi sağlığınızı hem de hem çevrenizdeki insanların sağlığı korur.

Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 yıl içerisinde kalp ve damar hastalığı riski önemli ölçüde azalır. 15 yıl içerisinde de sigara içmeyen bir kişiyle aynı düzeye gelir. Sigara dumanından korunmak kalp ve damar hastalığını önler.

 Gençlik ve erişkinlik döneminde sağlığa yapılan yatırımlar, gelecekte kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlayacaktır. Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek bizim elimizde. Tüm vatandaşlarımızın Kalp Sağlığı Haftasını kutlar, sağlıklı günler dileriz."

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum