Advert
as

“FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI NE İNSANİ NE DE İSLAMİDİR”

“FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI NE İNSANİ NE DE İSLAMİDİR”

Halkın fahiş kira artışlarından dolayı mağdur olduğunu belirten HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, "Fahiş kira artışları ne insani ne de İslamidir." dedi.

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Alpaya, fahiş kira artışlarının çözümü ve vicdani duyarlılığın oluşması için Emlak sektörü ve İl Ticaret Müdürlüğüne ziyaretler gerçekleştirdi.

 Alpaya'nın emlak sektörüyle yaptığı görüşmede görüşlerini dile getiren Emlak sektörü; fahiş kira artışına gidenlere yönelik caydırıcı önlemlerin gelmesini olumlu karşıladıklarını ifade ettiler.

 Emlak Sektörüyle görüşen Alpaya, daha sonra İl Ticaret Müdürü Abdulvahap Tanık beyi ziyaret etti, görüşmede mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın resmi anlamda haklarını arayacak ve iletecek kurumların başında İl Ticaret Müdürlüğü geldiğini ifade ederek, Fahiş kira ve benzeri konularda Mağduriyetler yaşayanların haklarını araması gerektiğini belirttiler.

 İl Ticaret Müdürlüğü ve Emlak sektörüyle fikir alış verişinin ardından açıklamalarda bulunan Alpaya,

"Hükümetin fahiş kira artışlarına yönelik adım atmasını olumlu buluyoruz. Kira artışlarının nedenlerinden birinin ise 11 ilde yaşanan depremin de etkisi var. Çünkü yaşanan depremden dolayı konut ihtiyacı çoğaldı ve yeni konut sayısının artırılması lazım. Piyasada kiralık ev var ama fiyatlar yüksek ve hiç ummadığımız rakamlara ulaştı. Ev kiraları ilimizde 3 ila 5 bin liraya kadar yükselmiş durumda. Durum böyle olunca herkes ev kiralayamıyor. Kiracılarda artık ev bulmada zorlanıyor. Yüksek kiralara herkes ev tutamıyor. Halkımızdan özelikle ev sahiplerinden kiracılara uygun bir şekilde evlerini kiraya vermelerini bekliyoruz. "Zorda olan bir kardeşimizin ihtiyacını karşılarsak Allah'ta sıkıntılarımızı kolaylaştırır"  buyuruyor Efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam. Dolayısıyla toplumsal birçok konuda olduğu gibi kira konusunda da anlayışlı ve vicdani hareket etmemiz gerekir. fahiş kira artırılması ne vicdani nede İslami’dir. Çünkü fakir fukaraların çoğu kiracı ve işleri çok zorlaşmış durumda. Şu an kira artış bedeli olan yüzde 25 bile bize göre çok yüksek. Çünkü eski senelerde bu oran yüzde 10 ile 15 aralığındaydı. Kira artışlarını önlemek başta hükümete, sonrada ilimizde bulunan yetkililere düşer. Bir bütün olarak toplumun her bir ferdi toplumsal konularda duyarlı olmalı iyilikte bir birimize örnek olmalıyız."

 Son olarak Alpaya, "Devletin özellikle alt gelirli vatandaşlarımıza yönelik toplu konut sayısını artırması ve bununla beraber yerelde kentsel dönüşümün önünün açılması gerekir ki müteahhitler girişimlerde bulunsun. Bu da yasal olarak şartların uygunlaştırılmasıyla olur. Böyle olunca konut sayıları artacaktır.

Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de emlak kiralama sıkıntısının çok yaygın hale geldi. Bu anlamda acil önlemler konusunda çözümler üretilmesi Lazım."şeklinde konuştu.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum