Advert
as

AŞIRI SICAKLAR KAN BAĞIŞLARINI DA ETKİLEDİ

AŞIRI SICAKLAR KAN BAĞIŞLARINI DA ETKİLEDİ

Aşırı hava sıcaklıklarının artışı ve kan bağışının yetersizliği nedeniyle birçok ameliyat ve tedavinin ertelenmesi, hastaların mağduriyetine yol açıyor. Bu nedenle Kızılay Kan Bağış Tırı, Bingöl’de kan bağışı alacak.

Kızılay, bölgedeki kan stoku seviyesini yükseltmek, hastalara umut olmak için Bingöl’de 31 Ağustos 2023 tarihine kadar kan bağışı alacak.

 Diyarbakır’a bağlı Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi’nden Bingöl’e gelen ‘Kan Bağışı Tırı’ Genç Caddesi Türk Telekom İl Müdürlüğü’nün önünde 11-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında 10:30-20:00 saatleri arasında destekçilerinden kan bağışı alacak.

 Türk Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi Koordinatörü Mehmet Mücde, ‘Haydi Kan Dostum’ sloganıyla kan bağışlarının kabul edileceğini bildirdi.

 “AŞIRI SICAKLAR MAĞDURİYETLER OLUŞTURUYOR”

 Aşırı hava sıcaklıklarının artışı ve kan bağışının yetersizliği nedeniyle birçok ameliyat ve tedavinin ertelenmesi, hastaların mağduriyetine yol açtığını belirten Türk Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi Koordinatörü Mehmet Mücde, “Ülke kan stoklarının ulusal güvenliği tehdit eder hale gelmesi ve ihtiyaca cevap veremez durumunda olmasından kaynaklı, birçok ameliyat ve tedavinin ertelenmesi sonucu, vatandaşlarımız kan ihtiyacını sosyal medya aracılığıyla veya hastane kapılarında vatandaşlardan kan bağışı için yardım talebinde bulunmak zorunda kalınıyor. Bu yöntemle tedavi ve ameliyatlar gerçekleştirilmeye çalışılmakta. Tüm vatandaşlarımızı yeniden vefa borcunu,  insani ve vicdani sorumluluğunu her zamanki gibi göstermek adına 11-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında 10:30-20:00 saatleri arasında, Bingöl İl Türk Telekom Müdürlüğü önünde, 10.00-18.30 saatleri arasında kan bağışına davet ediyoruz. Hayat kurtarma adına üç kişiye umut, üç kişiye can olmak, doğaya bir fidan armağan etmek için kan bağış mobil aracımıza bekliyor olacağız. Gösterilen hassasiyetten dolayı yardımsever Bingöl halkımıza çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

 KAN BAĞIŞI VE KAN VERMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Kan, hemen herkesin hayatının bir noktasında ihtiyaç duyabileceği bir durumdur. Bu bilinçle kişilerin hem ihtiyaç duyan insanlar hem de kendi sağlıkları için düzenli kan bağışı yapması önemlidir. Yapılan araştırmalar düzenli kan bağışının hem duygusal hem de fiziksel anlamda insan sağlığı üstündeki çok ciddi faydaları üzerinde durur.

 Kişinin ruhsal durumundan kalp sağlığına kadar birçok yarar sunan kan bağışı, hücreleri yenileyerek daha güçlü vücut yapısının oluşmasını destekler. Kalp krizi riskini büyük oranda azalttığı bilinen kan bağışı, daha sağlıklı karaciğere sahip olmanın yanı sıra baş ağrısı ve yorgunluğa iyi gelmesiyle de bilinir. İnsanı psikolojik olarak rahatlatan kan verme işlemi stresi azaltmasıyla da dikkat çeker. Ayrıca kandaki yüksek yağ oranını da azaltır.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum