Advert
as

600 DEKAR ATIL TARIM ARAZİSİ, ÜRETİME KAZANDIRILDI

600 DEKAR ATIL TARIM ARAZİSİ, ÜRETİME KAZANDIRILDI

Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 215 çiftçiye yüzde 75 hibe ile domates, biber ve patlıcan fideleri dağıtılarak 600 dekar atıl tarım arazisi üretime kazandırıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan ’Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ ve ’Bingöl Küçük Aile İşletmeleri Sebze Üretiyor’ projeleri çerçevesinde 215 çiftçiye yüzde 75 hibeli ile 630 bin adet domates, biber ve patlıcan fidesi dağıtıldı. Dağıtılan fidelerin toprakla buluşması ile 600 dekar atıl tarım arazisinin üretime kazandırıldığı belirtildi.

 Projeler hakkında açıklamalarda bulunan Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, “İlimizde özellikle atıl halde bulunan tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve üretime kazandırılması amacıyla Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi sürüyor. Girdi maliyetlerini düşürmek, yerinde üretim yaparak tüketiciye uygun fiyatlı güvenilir gıdayı ulaştırmak, kırsalda alternatif gelir kaynakları oluşturmak, rekabet edilebilirliğe ve sürdürülebilir tarımsal üretime katkı sunmak amacıyla bakanlığımızın desteğiyle projeler yürütmekteyiz. Bu çerçevede 2023 yılı bahar döneminde bakanlığımız tarafından finanse edilen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile 215 çiftçimize yüzde 75 hibeli birinci sınıf sertifikalı 630 bin adet domates, biber ve patlıcan fidesi dağıttık. Bu fidelerle yaklaşık 600 dekarlık bir alanda üretim yapıldı. Çiftçilerimizden önümüzdeki yıl için de oldukça yüksek talep almaktayız."

 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum