Advert
as

‘BİNGÖL DEPREM ÇALIŞTAYI’ DÜZENLENDİ

‘BİNGÖL DEPREM ÇALIŞTAYI’ DÜZENLENDİ

‘Bingöl Deprem Çalıştayı’nda konuşan Vali Ahmet Hamdi Usta, “Depremde binalar yıkılır ama kişisel olarak aldığımız önlemler bizim hayatta kalmamızı sağlar. Bizler bireysel olarak kendi tedbirlerimizi almamız lazım.”dedi.

Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, AFAD İl Müdürlüğü ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle ‘Bingöl Deprem Çalıştayı’ düzenlendi.

Bingöl Deprem Çalıştayı’na Vali Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektör Prof. Dr.  İbrahim Çapak, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, AFAD Bingöl İl Müdürü Mehmet Boğatekin, Bingöl Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kadir Çintay, akademisyenler, STK'lar, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

“ÇOK FAYDALI BİR ÇALIŞTAY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Çalıştay değerlendirme ve kapanış toplantısında konuşan Vali Ahmet Hamdi Usta, “İki günlük güzel bir çalışmanın sonuna geldik. Öncelikle böyle bir çalıştay yapan Rektör hocama ve ekibine teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de İstanbul Teknik Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve onunla gelen değerli hocalarıma teşekkür ediyorum. Onların büyük desteği olmasa biz bunu yapamazdık. Ben konuşmamda da ifade ettim. Bingöl Valisi olarak geldiğim günden beri böyle bir çalışmanın yapılmasını hep istemiştim. Rektörümüzle konunun uzmanı arkadaşlarımız, akademisyenlerle bu konuyu konuştuk ve güzel sonuçlara ulaştık. Ama değerli Bingöl halkına ve hepimize düşen görevler var. Bu sadece devletin, kamu kurumlarının yaptığı ve yapmasıyla ilgili değil, bizim bireysel anlamda da üzerimize düşenler var. Depremde binalar yıkılır ama kişisel olarak aldığımız önlemler bizim hayatta kalmamızı sağlar. Bizler bireysel olarak kendi tedbirlerimizi almamız lazım. Çok faydalı bir çalıştay olduğunu düşünüyorum. Tekrar Bingöl Üniversitemize ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bingöl Üniversitesi'nde depremle ilgili ciddi bir çalışma yapılmış. Başta Rektör hocamız olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı.

‘BURADAN ÇIKAN SONUÇLAR, ÇIKTILARDAN ÇOK CİDDİ ANLAMDA İSTİFADE EDECEĞİZ’

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, çalıştayın Bingöl için önemli olduğunu söyleyerek, ‘İki gündür devam eden bu çalıştayın sonuna geldik. Başta Valimiz olmak üzere Rektör hocamıza, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü ve ekibine, bütün sivil toplum kuruluşlarımız, kurum amirlerimiz, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Deprem konusunda doğru yerden başlamalıyız ki sonunu da doğru getirelim. Master planı konusunda Bingöl Belediyesi olarak çalışmamız başladı. Ben bu çalıştayın bu anlamda bize çok ciddi anlamda katkı sunacağını, yol göstereceğini ve bizi doğru yönlendireceğini düşünüyorum. Buradan çıkan sonuçlar, çıktılardan çok ciddi anlamda istifade edeceğiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada dışarıdan gelen bütün hocalarımıza, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum’ dedi.

“BU ÇALIŞTAYIN KATKILARIYLA, ÜNİVERSİTEMİZ VE DİĞER PAYDAŞLAR ARASINDA İŞ BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK VE DEPREM KONUSUNDA TOPLUMSAL FARKINDALIĞI ARTIRMAK İÇİN YENİ FIRSATLAR DOĞMUŞTUR”

Bingöl Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, çalıştayın kapanış oturumunda şu değerlendirmelerde bulundu: “İki günlük yoğun bir mesai, bir maraton programımızın sonuna gelmiş olduk. Bu çalıştayın katkılarıyla, üniversitemiz ve diğer paydaşlar arasında iş birliğini güçlendirmek ve deprem konusunda toplumsal farkındalığı artırmak için yeni fırsatlar doğdu. Ben tabi her şeyden önce Cumhurbaşkanımız Yardımcımıza teşekkür etmek isterim. Çünkü fikir onların. Onların himayelerinde gerçekleşen bir program. Valimiz sağ olsun baştan sona çalıştayın her sürecinde yanımızda oldu ve her yerde her zaman destekçimiz ve gücümüz oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Hakeza Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İstanbul'dan kalkıp buralara kadar gelen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir program oldu. Valimizin Bingöl'ün bir lideri, onun öncülüğünde çalıştayın sonuç bildirgesindeki çıktıların ilimiz genelinde uygulanacağını düşünüyorum. Belediye Başkanımız imar konusunda çok hassas davrandı. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Önceki döneminde çok direndi ve başardı. Ben hassaten tekrar katılım gösteren hocalarımıza, katılımcılara, bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum’ dedi.

Çalıştay sonunda hazırlanan sonuç bildirgesi ileri tarihlerde kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

 ÇALIŞTAYDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR ARASINDA ŞU KONULAR YER ALDI:

Türkiye'nin deprem riski ve deprem sonrasında doğacak sorunların boyutları, Kahramanmaraş Depremlerinden öğrendiklerimiz, Afet Yönetimi Önerileri, Kent planlaması, Tarihi Yapılarda Deprem Kaynaklı Hasarlar,  Deprem riskini azaltmak için atılması gereken adımlar, Bölgede yapılan sismik risk ve tehlike çalışmaları  Deprem kaynaklı atıkların yönetimi, kurumlarının yaptığı çalışmalar yer aldı.

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum