Advert
as

“SİGARA BAĞIMLILIĞI TÜRKİYE’DE HER YIL 100 BİN CAN ALIYOR”

“SİGARA BAĞIMLILIĞI TÜRKİYE’DE HER YIL 100 BİN CAN ALIYOR”

Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle açıklama yapan Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Solhan Temsilcisi İbrahim Korkmaz,“Sigara Bağımlılığı Türkiye’de Her Yıl 100 Bin Can Alıyor.”dedi.

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Solhan Temsilcisi İbrahim Korkmaz, “Dünya Tütünsüz Günü” nedeniyle açıklama yaptı. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri ile sigara bağımlılığını dünya çapında bir problem olarak tarif ettiğinin altını çizen Korkmaz, dünya genelinde her yıl yaklaşık 8 milyon insanın sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini söyledi. 

“SİGARA BAĞIMLILIĞI TÜRKİYE’DE HER YIL 100 BİN CAN ALIYOR”

Türkiye’de sigara bağımlılığı nedeniyle her yıl 100 bin can kaybına yol açtığını belirten Korkmaz, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmaktır. Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın” dedi. 

SİGARA KAYNAKLI ÖLÜMLERİN GELECEK 8 YILDA İKİ KATINA ÇIKMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

DSÖ’nün tahminlerine göre, dünyadaki çocukların yarısı tütün dumanına maruz kalırken yaklaşık 70 bin çocuk, pasif etkilenme sonucu solunum yolu enfeksiyonlar nedeniyle 5 yaşından önce hayatını kaybettiğini ifade eden Korkmaz,“Sigara kullanım oranları ülkelerin ve bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Verilere göre, dünyada 1 milyarın üzerinde aktif sigara kullanıcısı var ve bunların yüzde 84’ü gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Tütün ve sigara kullanımının kontrol altına alınması amacıyla mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır. Bunların uygulanmasında sahada çeşitli sorunlar yaşanmakta ve etkin bir sonuç alınamamaktadır. Bunun nedenlerinden biri ise denetim ile verilen cezaların sadece içicilik üzerine yoğunlaştırdığı ve cezaların yönlendiriciliğinin bulunmamasıdır. İl Sağlık Müdürlüklerinin denetim ekiplerinin oluşturulmasında ve sekretaryasında aktif görev almalarından ziyade tütün ve tütün ürünlerinin zararları, pasif içicilik, bağımlılığın getirdiği sonuçlar, sigara bırakma polikliniklerine yönlendirme gibi eğitim tarafında yer almaları daha verimli olacaktır. Sigara bırakma polikliniklerinin daha etkin ve verimli çalışması için de cezadan tedaviye giden bir süreç önerilmiştir.”

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum