Advert
as

Çiftçilere Tarım Sigortasının Önemi Anlatıldı

Çiftçilere Tarım Sigortasının Önemi Anlatıldı

Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarsim Erzurum Bölge Müdürlüğü, İlçemizdeki çiftçilere yönelik Tarım Sigortaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

 

 

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarsim Erzurum Bölge Müdürlüğü işbirliği ile Solhanlı çiftçilerine yönelik Tarım sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) faydaları anlatıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Bölge Müdürü Meriç Özdemir, tarım sigortalarının önemine değinerek tarım sigortalarının istenilen seviyelere yükseltilmesi için çok çalışılması gerektiğine ve bu konuda alınacak çok yol olduğuna vurgu yaptı.

 

Çiftçinin bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bölge Müdürü Özdemir, “Bu tür toplantılarda; karşılıklı fikir alışverişleri sayesinde sahada karşılaşılan sorunların çözümünde önemli aşamalar kaydedilmektedir. Bölgede zor şartlar altında üretim yapmaya çalışan çiftçimizi daima güçlü kılmak, emeklerinin karşılık bulmasını sağlamak ve herhangi bir afet durumunda mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek için sigortacılık faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Sigortacılıkta teknik ve pratik bilgilerin yanında indirimli kredi kullanmak gibi sağladığı faydaların da yerinde ve zamanında üreticilere doğru bir şekilde anlatılmasında aktif rol almaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Tarsim Erzurum Bölge Müdürü Meriç Özdemir tarafından toplantıya katılan vatandaşlara tarım sigortalarının sistemi, mevzuatı, çalışma usulleri, uygulamalarda yaşanan sıkıntılar, sahada yaşanan problemlerin çözümü, hayvan hayat sigortalarının yeni uygulamaları konularında geniş bilgi verildi.

 

 

Tarım sigortaları Havuzu (Tarsim) yeni yılda, tüm Türkiye’de buğday ürününde ilçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortasının uygulamaya alındığını bildiren Özdemir: “Değişen iklim şartları, frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve riskler nedeniyle tarımsal faaliyetler son önemli ölçüde etkilenmekte ve Tarsim üreticiler için giderek önem kazanmaktadır. Başta gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ve başbakanlık hazine müsteşarlığı olmak üzere ilgili tüm tarafların kıymetli destekleri ile hayata geçirilen yeni uygulama ile üreticilerimiz, buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgâr, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı veri kaybına karşı güvence altına alabiliyor. Kuraklık Sigortasında buğdayda dane, tohumluk ve sap unsuru teminat kapsamında olup,  pirimin %60’ı devlet tarafından karşılanıyor ve aynı zamanda çeşitli indirim imkânları da sunuyor. Üreticilerimiz, Çiftçi kayıt Sistemi’ne kayıt olduktan ya da kayıtlarını güncellemelerinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla kolaylıkla başvuruda bulunabilirler. Tarım sigortasının bir an önce yaptırılması çağrısında bulunuyor, uygulamanın ülkemize için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum