YÖK Başkanı Saraç'tan "ALES" Açıklaması
YÖK Başkanı Saraç, 30 Eylül 2018 tarihli ALES sonuçlarının açıklanacağı güne kadar yapılacak başvurularda, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edilmesine karar verildiğini açıkladı.
YÖK Başkanı Saraç'tan

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, mevcut ALES puanlarının geçerliliğine ilişkin açıklamada bulundu.

 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Saraç, 27 Eylül 2017 yılı öncesi yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıl iken ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle sınavların geçerlilik süresinin 5 yıl olarak kabul edildiğini hatırlattı.

 

Bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde Danıştay 8'inci Dairesinin almış olduğu kararla söz konusu maddenin yürütmesinin durdurulduğunu belirten Saraç, "Yürütmesi durdurulan yönetmeliğin 6'ncı maddesi kapsamında lisansüstü eğitim sınavları ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvuran veya başvurmayı düşünen adayların, en yakın ALES’e girerek süreci devam ettirmelerinin mümkün olmadığı görülmüştür. Bu kapsamda doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için hemen harekete geçerek sorunun çözümüne yönelik bir çalışma yürüttük." dedi.

 

Saraç, "Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, “30 Eylül 2018 tarihli ALES sonuçlarının açıklanacağı güne kadar yapacakları başvurularında, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edilmesine” karar verilmiştir. Hayırlı olsun…" açıklamasında bulundu. (İLKHA)

 

Kategori: DİĞER HABERLER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-