Advert
Yeni Askerlik Sistemi Yasalaştı
​Askerliğin 6 aya düşürülmesini de içeren Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Yeni Askerlik Sistemi Yasalaştı

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

 

6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar istemeleri ve uygun görülmeleri halinde askerlik hizmetine devam edebilecek. Bu kişilere 2 bin lira maaş verilecek. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır'da görev yapan askerlere ise ek bin lira verilecek.

 

Kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle 6 aylık süreyi tamamlamış olan 100 binden fazla asker terhis edilecek.

 

Yasayla bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirildi. Bedelli askerlik ücreti de 31 bin lira olacak ve peşin ödenecek. Bedelli askerlikten yararlananlar bir aylık temel eğitimin ardından terhis olacak.

 

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bir defaya mahsus bedelli askerlikten yararlanabilecek.

 

Yeni askerlik kanunuyla yedek subaylığın yanı sıra yedek astsubaylık da devreye girdi. Yedek astsubay olarak görev yapacaklar 2 ay temel 10 ay da kıta görevi yapacak. İsteyenler yedek astsubaylıktan astsubaylığa geçebilecek.

 

Doktorlar ve öğretmenler, bir aylık temel eğitimin ardından görevlerini yaparak askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak.

 

Milli Güvenlik Kurulu'nca gerekli görülen sahalarda, bakanlığın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

 

Kategori: GÜNCEL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-