Advert
65 Yaş ve Üstü Kişilerin Sokağa Çıkmasına Sınırlama
Bingöl Valiliği, 65 yaş ve üstü olan kişilerin evlerinden dışarı çıkmalarına sınırlama getirildiğini açıkladı.
65 Yaş ve Üstü Kişilerin Sokağa Çıkmasına Sınırlama

Koronavirüsü salgını nedeniyle Bingöl Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 65 yaş ve üstü kişilerle kronik hastalığı olanların sokağa çıkmasına sınırlama getirildiği belirtildi.

 Bingöl Valiliği açıklamasında, “Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs (Covid-19) salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit etmesidir.

 Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir.

 Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam etmektedirler.

 Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

 Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi kapsamında; Valiliğimizce alınan 21.03.2020 tarih ve 2020/02 sayılı Yasaklama kararı ile Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında alınan 21.03.2020 tarih ve 2020/05 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

 Anılan kararlar yürürlüğe girdikten sonra;

 İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda 112, 155 ve 156 acil hatlarımızı aramaları halinde her türlü ihtiyaçları karşılanacaktır.”denildi.

Kategori: GÜNCEL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-