Advert
as

BARAJLARA MİLYON YAVRU SAZAN BIRAKILDI

BARAJLARA MİLYON YAVRU SAZAN BIRAKILDI

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi çerçevesinde Vali Ahmet Hamdi Usta ve protokol üyeleri tarafından Kalehan Barajı’na yavru sazan bırakıldı.

İlimizde bu yıl da baraj ve göletlere yavru sazan bırakıldı. Kalehan Barajı’nda yavru sazanların bırakılması için bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Vali Ahmet Hamdi Usta ve protokol üyeleri tarafından 1 milyon yavru sazan baraja bırakıldı.

 Etkinlikte açıklama yapan Vali Ahmet Hamdi Usta, “Maalesef su potansiyelimizi balıklandırma olarak, ürünleri çeşitlendirme olarak kullanamıyoruz. Öte yandan akarsularımız nesli tükenmekte olan su ürünlerinde arttırmamız lazım. Bu amaçla bakanlığımız bir projesi vardı. Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi çerçevesinde bununla ilgili amacımız bizim biyoçeşitliliği artırarak ekonomiye kazandırılması, su ürünlerinin üretimiyle ilimizde istihdamın sağlanması, su ürünlerinin tüketiminin artarak yaygınlaştırılmasıdır. Bunun yanında amatör ve ticari balıkçılık yapacak olan vatandaşlarımızın gelir elde etmesini amaçlıyoruz. Bakanlığımız yapmış olduğu proje çerçevesinde ilimizde çalışmalar yürütülmekte. 2021 yılında göletlerimize 1 milyon 173 bin sazan, 2022 yılında 1 milyon 61 bin sazan, 2023 yılında da 1 milyon sazan bırakılacak. Toplamda Özlüce, Kiğı, Pembelik, Beyhan, Yukarı ve Aşağı Kaleköy, Gülbahar ile Gayt göletlerine 1 milyon sazan balığını bırakmış olacağız. Tabi bunun başarıya ulaşması için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Bunların en azından bir dönem yavrulamaları ve yumurtlamaları lazım. Belirli bir avlanma büyüklüğüne gelmeden avlanmamaları gerekiyor. Bu projeyle beraber inşallah önümüzdeki dönemde Bingöl’ümüzde su ürünlerinin çeşitliliğini artırarak balıkçılığa bir katkı sağlamayı hedefliyoruz.” 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum